برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هويت به مثابه فرايندي سيال و ناتمام لايه هاي هويتي ايراني هاي بهوپال در هند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
 
چکیده: 

در طول تاريخ، ايرانيان بسياري به سرزمين هند مهاجرت کرده اند. اين جماعت هاي مهاجر در مواردي با جامعه ميزبان ادغام شده اند و در مواردي نيز همچنان در لايه هاي هويتي خودشان، مولفه ايراني را دارند. يکي از اين جماعت هاي مهاجر ايراني به هند، گروهي هستند که حدود يک قرن پيش، از منطقه هاي اطراف کرمان به هندوستان رفتند، و زندگي حاشيه نشيني را دنبال کردند. اين جماعت ها، به «ايران»، «غريبه» و «بلوچي» معروف هستند که البته از از بلوچ هاي منطقه بلوچستان متمايز هستند. يکي از مراکز خاص تمرکز اين جماعت، در شهر «بهوپال» است. واکنش خاص اين گروه کوچک در دوره جنگ ايران و عراق، و تمايل آنها براي آمدن به ايران و جنگيدن با صدام، پرسش مهمي را در مورد درک آنها از هويت خودشان مطرح مي کند.
در اين مقاله با در نظر گرفتن هويت به مثابه امري سيال و مبتني بر تجربه ترکيبي و گفتماني، به هويت و فرهنگ ايراني هاي بهوپال پرداخته شده است. حضور عناصر هويت بخش ايراني (لباس، غذا، زبان، روش باستاني، خاطره جمعي) تدوام هويت ايراني را در محيط هندي براي اين افراد امکان پذير ساخته است، با اين تفاوت که در تجربه اي گفتماني از هويت هندي شان، بازتوليد شده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحمانی، ج.، و شعربافچی زاده، ز. (1391). هویت به مثابه فرایندی سیال و ناتمام لایه های هویتی ایرانی های بهوپال در هند. تحقیقات فرهنگی ایران, 5(2 (پیاپی 18)), 113-133. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190823Vancouver : کپی

رحمانی جبار، شعربافچی زاده زهرا. هویت به مثابه فرایندی سیال و ناتمام لایه های هویتی ایرانی های بهوپال در هند. تحقیقات فرهنگی ایران. 1391 [cited 2021May13];5(2 (پیاپی 18)):113-133. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190823IEEE : کپی

رحمانی، ج.، شعربافچی زاده، ز.، 1391. هویت به مثابه فرایندی سیال و ناتمام لایه های هویتی ایرانی های بهوپال در هند. تحقیقات فرهنگی ایران, [online] 5(2 (پیاپی 18)), pp.113-133. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190823. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 172 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی