برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: بررسي آيه (ثله من الاولين و قليل من الاخرين) (عنوان عربي: نظره إلي الآيه الكريمه «ثله من الأولين و قليل من الآخرين»)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

چکيده فارسي:
خداوند در سوره مبارکه واقعه پس از اينکه انسان ها را به سه دسته «اصحاب الميمنه»، «اصحاب المشئمه» و «سابقون» تقسيم مي کند، مي فرمايد گروه زيادي از سابقون از اولين بوده و اندکي از آن ها را آخرين تشکيل مي دهند. تفاسير به بيان مصداقي اين مفاهيم و تبيين اولين و آخرين با معيار زماني پرداخته اند که لازمه اين اقوال تقليل سابقون در گذر زمان بوده است
.
در آموزه هاي قرآني و روايي، اولين، کساني هستند که در پرتو ايمان به خدا و توحيد، استعداد و ظرفيت هاي خود را شکوفا کرده و به فعليت مي رسانند، لذا اکثريت سابقون و اصحاب الميمنه را تشکيل مي دهند، اما آخرين که اقليت سابقون را تشکيل مي دهند، با اينکه روحيه و ظرفيتي مانند اولين ندارند، لکن دسترسي به مقام سابقون براي آن ها غير ممکن نيست و مي توانند در راستاي عبوديت خداوند به اين مقام نائل گردند. در اين پژوهش، بيان مصداقي اين اصطلاحات در آموزه هاي قرآني و روايي جهت شناسايي روحيه سابقون مورد بررسي قرار گرفته است.

 

چکيده عربي:
إن الله تبارک و تعالي في سوره الواقعه المباركه بعد ما يقسم الإنسان إلي أصناف ثلاثه هي: «أصحاب الميمنه و أصحاب المشئمه والسابقون» يقول سبحانه طائفه وفئه كثيره من الناس تدخل في الأولين و عدد قليل وضئيل منهم يدخل في الآخرين. إن التفاسير المعروضه لهذه الآيات تطرقت إلي البيان النموذجي لتلک المفاهيم و تبيين الأولين والآخرين مع الضابط الزمني و لازم هذه الأقوال تقليل عدد السابقين في مسيره الزمن.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 971 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی