برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جامعه اطلاعاتي، هويت فرهنگي و رسالت دانشگاه ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

در افق چشم انداز بيست ساله «ايران کشوري است توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه، با هويت اسلامي و انقلابي، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بين الملل ...» (سند چشم انداز بيست ساله).
در مهم ترين سند توسعه ملي کشور بر تقويت فرهنگ ايراني اسلامي، ضرورت برخورداري از فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطات سازنده بين المللي به عنوان شاخصه هاي قدرت و توان ملي به وضوح تاکيد شده است. به ويژه آنکه تحولات پرشتاب فناوري هاي اطلاعاتي در عصر جديد، علاوه بر ابعاد فني و دانشي آن، تاثيرات فرهنگي اجتماعي عميقي را در جامعه اطلاعاتي امروز به دنبال داشته و زمينه ارتباطات وسيع بين فرهنگي جوامع را فراهم کرده است. ظهور فناوري هاي نوين اطلاعات و ارتباطات، ازسويي امکان بروز هويت هاي واگراي منطقه اي را فراهم کرده و از سوي ديگر، نوعي هم گرايي جهاني را در عرصه فرهنگ و هويت در پي داشته است. در اين ميان، دانشگاه ها به لحاظ نقش هاي متنوع علمي، فناوري و فرهنگي خود در هدايت و تربيت مهم ترين سرمايه هاي انساني و آينده ساز جامعه، از جايگاه ويژه اي در تحقق اهداف چشم انداز توسعه برخوردارند. در اين مطالعه، به روش نظري تحليلي، با واکاوي ديدگاه هاي موجود در زمينه هويت فرهنگي و جامعه اطلاعاتي، ضمن مروري بر روند تشکيل هويت هاي بنيادين در گذار از جامعه صنعتي به جامعه اطلاعاتي، به بررسي تغيير هويت هاي برخاسته در شبکه ها و نقش دانشگاه ها در اين باره پرداخته شده و چهارچوب مفهومي حاصل از ارتباط سه مقوله هويت فرهنگي، جامعه اطلاعاتي و دانشگاه ارائه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کریمیان، ز.، و احمدوند، ع. (1391). جامعه اطلاعاتی, هویت فرهنگی و رسالت دانشگاه ها. تحقیقات فرهنگی ایران, 5(3 (پیاپی 19)), 47-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190771Vancouver : کپی

کریمیان زهرا، احمدوند علی محمد. جامعه اطلاعاتی, هویت فرهنگی و رسالت دانشگاه ها. تحقیقات فرهنگی ایران. 1391 [cited 2021May10];5(3 (پیاپی 19)):47-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190771IEEE : کپی

کریمیان، ز.، احمدوند، ع.، 1391. جامعه اطلاعاتی, هویت فرهنگی و رسالت دانشگاه ها. تحقیقات فرهنگی ایران, [online] 5(3 (پیاپی 19)), pp.47-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190771. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 261 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی