برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  5 , شماره  14 ; از صفحه 67 تا صفحه 77 .
 
عنوان مقاله: 

کاربرد داروهاي بوييدني در پيش گيري و درمان بيماري از ديدگاه طب سنتي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
 
چکیده: 

امروزه «رايحه درماني» به عنوان يک روش گياه درماني، يکي از شاخه هاي طب الترناتيو و مکمل محسوب مي شود. مطالعه تاريخ پزشکي نشان مي دهد که تمدن هاي قديمي توجه زيادي به گياهان معطر داشته و آن ها را به طور گسترده اي در جنبه هاي گوناگون زندگي، از مراسم مذهبي و موميايي کردن مردگان گرفته تا اهداف ارايشي و درماني به کار مي بردند.
بر اساس متون قديمي طب سنتي ايران، ترکيبات معطر هم براي پيش گيري و هم درمان کاربرد فراواني داشته است. اطبا و حکماي بزرگ طب سنتي چون «رازي، ابن سينا، علي بن ربن طبري» و ديگران؛ براي بيماري هاي مختلف برنامه هاي درماني ويژه اي طراحي و اجرا مي کردند که در آن داروهاي معطر بوييدني در کنار ساير انواع درمان ها، جايگاه خاصي داشت و به نمونه هايي از آن اشاره خواهد شد. نمونه اي از تاکيد حکما در استفاده از داروهاي بوييدني سخن «ابن نفيس» در کتاب «الموجز في الطب» است که مي گويد: «بوهاي خوش يکي از درمان هاي عمومي خوب براي اغلب بيماري هاست»
.
علاوه بر آن روش هاي زيادي براي تهيه داروهاي معطر طبيعي در متون داروسازي سنتي ما، چون «قرابادين کبير، تحفه المومنين و مخزن الادويه» وجود دارد. از اين رو مي توان نتيجه گرفت که در ابداع و پيشرفت رايحه درماني، براي طب سنتي ايران نقشي مهم تر از آن چه که تاکنون فرض شده است، مي توان در نظر گرفت
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 196 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی