برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 155 تا صفحه 176 .
 
عنوان مقاله: 

قرآن، مساله شهادت شاهدان و هدايت برگزيدگان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

از مساله شهادت، چگونگي و آثار شهادت گروهي از برگزيدگان از انسانها در قرآن برداشت هاي مختلفي صورت گرفته است که عمده ديدگاه ها معطوف به ثمر بخشي شهادت انبياء و اوصياء در آخرت و صحنه قيامت مي باشد، اما به نظر مي رسد با وجود شواهدي متقن قرآني، روائي بايد پذيرفت که مساله شاهد بودن گروهي از انسانها در دنيا و آگاهي يابي الهي ايشان از اعمال و باطن امور انسانها داراي پيامد دنيوي و زمينه تحقق امري مهم و اساسي است که بناي آفرينش و دستگاه عظيم و مستحکم ارسال انبياء و نصب اولياء بر آن استوار و قوام يافته است يعني موضوع هدايت و کمال بخشي و رساندن هر چيز به سرانجام شايسته او، امري که خداوند متعال تنها خود را تحقق بخش آن دانسته است. نقش شاهدان بر اعمال انسان ها در اين ميان واسطه بودن ايشان در تحقق گونه اي از هدايت الهي است، همچنان که انبياء واسطه هائي الهي ميان انسانها و خداوند سبحان در دريافت و انتقال پيام هاي خداوند متعال در عرصه هدايت تشريعي مي باشند.
در اين نوشتار با بررسي تفاسيري که در ذيل آيات مربوط به شهادت صورت گرفته پس از نقل و نقد برخي از ديدگاه ها، نظر برگزيده مبرهن گرديده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نورالهی، س.، و شاکراشتیجه، م. (1390). قرآن, مساله شهادت شاهدان و هدایت برگزیدگان. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 1(3), 155-176. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190697Vancouver : کپی

نورالهی سیدمحمد، شاکراشتیجه محمدتقی. قرآن, مساله شهادت شاهدان و هدایت برگزیدگان. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1390 [cited 2021August04];1(3):155-176. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190697IEEE : کپی

نورالهی، س.، شاکراشتیجه، م.، 1390. قرآن, مساله شهادت شاهدان و هدایت برگزیدگان. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 1(3), pp.155-176. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190697. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 170 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی