برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 7 تا صفحه 29 .
 
عنوان مقاله: 

هرمنوتيک دريچه اي به سوي شناخت در علوم ديني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تبریز
 
چکیده: 

در قرن بيستم تحولات مهم و قابل توجهي در فلسفه علم رخ داد و در يک نگاه کلي، چهار گفتمان عمده در اين حوزه شکل گرفت، که عبارتند از: پوزيتيويسم و استقراءگرايي، ابطال گرايي کارل پوپر و برنامه پژوهش لاکاتوش، ساختارگرايي و نسبيت گرايي تامس کوهن و هرمنوتيک.
با چيره شدن هرمنوتيک بر عرصه فلسفه علم، تحول اساسي در زمينه روش شناسي در قرن بيستم به وقوع پيوست. هدف از نگارش اين مقاله آن است که نشان دهد آيا هرمنوتيک مي تواند به عنوان روش در علوم ديني مورد استفاده قرار گيرد؟ نگارنده با طبقه بندي ديدگاه ها و رويکردهاي گوناگون اصحاب هرمنوتيک، بر اين فرض و مدعي است که نظريات هرمنوتيکي استعداد اين را دارند که به عنوان قواعد روشي در علوم ديني، هم در مقام داوري و قضاوت و هم در مقام کشف و گردآوري اطلاعات مورد استفاده قرار گيرند؛ گرچه اين استعداد هنوز فعليت کامل نيافته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جوانپور، ع. (1390). هرمنوتیک دریچه ای به سوی شناخت در علوم دینی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 1(3), 7-29. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190682Vancouver : کپی

جوانپور عزیز. هرمنوتیک دریچه ای به سوی شناخت در علوم دینی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1390 [cited 2021May11];1(3):7-29. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190682IEEE : کپی

جوانپور، ع.، 1390. هرمنوتیک دریچه ای به سوی شناخت در علوم دینی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 1(3), pp.7-29. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190682. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی