برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 50 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

پرواز روح و چگونگي زندگي پس از مرگ از ديدگاه سهروردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معارف اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساوه
 
چکیده: 

درک مفهوم، حقيقت و چگونگي معاد و حيات انسان ها پس از مرگ، بزرگترين مشغله ذهني متفکران و صاحبنظران و سرلوحه دعوت پيامبران الهي و يکي از مهمترين اصول دين بوده است.
سهروردي بعنوان پايه گذار و بزرگترين حکيم اشراقي با تکيه بر نور مطلق که مبداء هستي است و با استمداد از آيات قرآن کريم و متون و مفاهيم شريعت، سعي داشته است که ارتباط بين روح و مبدا هستي را پس از مرگ حفظ نمايد.
او با تکيه بر برخي از براهين فلسفي، نفوس ناطقه را جاودانه مي داند و با مردود شمردن تناسخ، سرانجام ارواح را وصول به منبع نور و استغراق در آن مي پندارد، و حدوث نفس را همزمان با حدوث بدن دانسته و حيات پس از مرگ نفوس انساني را، مطابق با طهارت آنها، به مراتب مختلفي تقسيم مي کند، وي برخي از نفوس را با اتصال به نور الانوار، در تنعم جاودانه مي داند و برخي ديگر را در عالم برزخ از نعمتها برخوردار شمرده، و برخي را در عالم مثالي مظلمه، گرفتار عذاب دانسته است.
هدف از نگارش اين مقاله، تبيين ديدگاه سهرودي و بيان اختلاف نظر او با ديدگاه مشائين، در مورد حيات نفوس پس از مرگ، و نحوه ايجاد ارتباط بين آيات و احاديث، با فلسفه اشراق، درخصوص موضوع معاد است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1066
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی