برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 95 تا صفحه 123 .
 
عنوان مقاله: 

حقيقت تجسم اعمال از ديدگاه متکلمان اسلامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بناب
 
چکیده: 

با توجه به اينکه علما و دانشمندان در حقيقت «تجسم عمل» تحقيق در خوري ننموده اند؛ يافتن نظريات و آراء گوناگون در اين باره کاري بس دشوار به نظر مي رسد، لذا براي به دست آوردن آراء و نظريات ايشان ناچار از دست يازيدن به مباني کلامي و فلسفي اي هستيم که از جانب انان در دست داريم تا بدان وسيله بتوانيم نظريات ايشان را درباره «تجسم اعمال» به دست آوريم.
هر چند که با تکيه بر اين مباني نيز نميتوان به طور حتم و يقين بر معتقد و باور آنان پي برد؛ زيرا در اين ميان دانشمنداني هستند که با توجه به مباني فلسفي و حکمي که اختيار نموده اند، نميتوان نظريه «تجسم اعمال» را اثبات نمود، ولي در لابلاي کتب و نوشته هاي آنها مطالبي پيدا مي شود که گاه به صراحت سخن از «تجسم اعمال» به ميان آورده اند و اين نشان از باور او به «تجسم اعمال» در روز رستاخيز دارد.
نکته ديگري که بايد در اين چکيده ذکر شود اين است که علت طرح بحث از جوهر و عرض در کتب اسلامي چيست؟ و به ديگر سخن وظيفه يک متکلم اثباث و دفاع از معتقدات ديني از جمله مبداء و معاد است، مساله جوهر و عرض چه ارتباطي با مباحث کلامي دارد؟ که متکلمين را وا مي دارد تا در قبال آن اعلام موضع نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی