برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 35 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

معناشناسي خشيت در قرآن کريم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی
 
چکیده: 

پژوهش حاضر، تدبر و تاملي در معني و مفهوم واژه «خشيت» در قرآن کريم است که يکي از پايه اي ترين مفاهيم سير و سلوک و بندگي حق، شناخته مي شود. اين نوشته بر آن است تا اين موضوع را در کلام حق و تبلور آن را در کلام معصومين بکاود و راههاي رسيدن به خشيت واقعي را بررسي کند، تا آنچه که بنده، خداوند را از او دور مي سازد و مانع از رسيدن انسان به خشيت و خوف حقيقي مي شود، مورد بحث قرار دهد و نتيجه اين تحقيق و بحث راهنمايي باشد که بندگان خداوند را به سوي اين نعمت بي منت رهنمون شود و آنان را آگاه سازد که خشيت حالتي دروني و قلبي است که در مقابل جلال و جبروت خداوند به انسان دست مي دهد و حالتي است که با شرم و حيا و تعظيم و خشوع بر آستان حق همراه است و اين نکته را يادآور شود که خشيت، خوف ساده نيست بلکه با تکريم همراه است و لازمه رسيدن به آن صفاي دروني و خلوص قلبي است.
در اين پژوهش علاوه بر بيان ارتباط «خشيت» با «تسبيح»،اشاره اي کوتاه به مترادفات «خشيت» خواهد شد، تا تدبر در آيات قرآن را بر ما جدي تر سازد که هر واژه اي در کلام حق از نظر بلاغي جايگاه ويژه اي دارد و هيچ تکراري از اين جهت ديده نمي شود؛ بلکه هر واژه اي به مقتضاي کاربرد داراي معنا و مفهومي ويژه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

آرام، م. (1390). معناشناسی خشیت در قرآن کریم. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 6(21), 35-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190603Vancouver : کپی

آرام محمدرضا. معناشناسی خشیت در قرآن کریم. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1390 [cited 2021April11];6(21):35-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190603IEEE : کپی

آرام، م.، 1390. معناشناسی خشیت در قرآن کریم. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 6(21), pp.35-51. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190603>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 646 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی