برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 7 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

ابعاد وجودي انسان در منظومه هندويي بهگودگيتا در مقايسه با ادبيات عرفاني اسلام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه و حکمت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خرم آباد
 
چکیده: 

شناخت انسان و کشف ابعاد وجودي او از مسائلي است که همواره ذهن بشر را به خود معطوف داشته است. مکاتب مختلف در تعريف انسان و تبيين مفهوم انسانيت، اختلاف نظر دارند و هر گروه با توجه به نوع نگرش خاص خود برداشت و تحليل ويژه اي از آدمي دارند.
اين نوشتار به بررسي ديدگاه انسان شناسانه منظومه هندويي و مقايسه آن با تعابير عارفان مسلمان در متون صوفيانه مي پردازد. منظومه عرفاني- هندويي «بهگودگيتا» يا سرود ايزدي از زيباترين آثار معنوي هندوان به زبان سانسکريت است. چگونگي آفرينش انسان، ارتباط او با خداوند، مراتب انسان، انسان کامل و راه هاي نيل به کمال، رابطه جان و تن و اصل تناسخ در منظومه هنددويي بهگودگيتا از موضوعات مورد بحث و قابل تطبيق با انديشه عارفان مسلمان در آثار منظوم و منثور است. شايان ذکر است که در مواردي نيز تعاليم و عناصر مغاير با بينش عارفان مسلمان در گيتا به چشم مي خورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتح الهی، ع. (1390). ابعاد وجودی انسان در منظومه هندویی بهگودگیتا در مقایسه با ادبیات عرفانی اسلام. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 6(21), 7-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190601Vancouver : کپی

فتح الهی علی. ابعاد وجودی انسان در منظومه هندویی بهگودگیتا در مقایسه با ادبیات عرفانی اسلام. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1390 [cited 2021July23];6(21):7-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190601IEEE : کپی

فتح الهی، ع.، 1390. ابعاد وجودی انسان در منظومه هندویی بهگودگیتا در مقایسه با ادبیات عرفانی اسلام. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 6(21), pp.7-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190601. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 818 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی