برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  3 , شماره  10 ; از صفحه 145 تا صفحه 175 .
 
عنوان مقاله: 

نگرش مذهبي مورخان مسلمان به جنگ هاي صليبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

جنگ هاي صليبي در شرايطي آغاز شد که اوضاع نامساعد سياسي، اجتماعي و فرهنگي به همراه درگيري هاي فرقه اي، بر جامعه اسلامي حاکم بود. محققان بر اين باورند که تداوم اين شرايط در دوره جنگ هاي صليبي و پس از آن، موجب عدم رويکرد مذهبي نزد مورخان مسلمان نسبت به جنگ هاي صليبي از ديرباز شده است. در پژوهش حاضر اين پرسش مطرح است که نگرش مذهبي مورخان مسلمان نسبت به جنگ هاي صليبي چه بود.
نگارندگان، براي پاسخ به اين پرسش، با به کارگيري روش توصيفي - تحليلي و آماري نسبت به داده هاي تاريخي و اصطلاح ها و واژه هاي مذهبي مورد استفاده در منابع آن دوره، از سوي مورخان مسلمان، و با تاکيدشان بر شاخص هاي مذهبي، بر آن اند نشان دهند که بر انديشه مورخان مسلمان راجع به جنگ هاي صليبي نگرش مذهبي حاکم بود؛ و نتيجه مبين آن است که، پس از تسخير بيت المقدس، مورخان مسلمان با انگيزه و نگاهي ديني حوادث جنگ هاي صليبي را مورد پيگيري قرار دادند و اين انگيزه ديني با ظهور فرماندهاني چون عمادالدين زنگي، نورالدين زنگي و صلاح الدين ايوبي، با تاکيد بر جنبه جهادي اين جنگ ها عليه صليبي ها از سوي مورخان مسلمان تشديد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ناصری طاهری، ع.، و اشرفی، ل. (1390). نگرش مذهبی مورخان مسلمان به جنگ های صلیبی. مطالعات تاریخ اسلام, 3(10), 145-175. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190599Vancouver : کپی

ناصری طاهری عبداله، اشرفی لیلا. نگرش مذهبی مورخان مسلمان به جنگ های صلیبی. مطالعات تاریخ اسلام. 1390 [cited 2021May10];3(10):145-175. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190599IEEE : کپی

ناصری طاهری، ع.، اشرفی، ل.، 1390. نگرش مذهبی مورخان مسلمان به جنگ های صلیبی. مطالعات تاریخ اسلام, [online] 3(10), pp.145-175. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190599. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 212 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی