برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  3 , شماره  10 ; از صفحه 57 تا صفحه 78 .
 
عنوان مقاله: 

گسترش اسلام در قلمرو زنبيل هاي سيستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، دانشگاه لرستان
 
چکیده: 

همزمان با غلبه اعراب مسلمان بر ايران، بخش شرقي سيستان، در سايه حکومت زنبيل ها فتح نشد و اهالي آن جا تا دو سده بعد، در برابر حملات سپاهيان مسلمان مقاومت کردند. اما به تدريج، تعاليم اسلام در اين منطقه نفوذ پيدا کرد و در نيمه دوم سده سوم هجري به صورت دين غالب آن درآمد.
اين مقاله در صدد است با روش توصيفي - تحليلي و از طريق به پرسش کشيدن داده هاي موجود، تا حد امکان به مساله روند گسترش اسلام در قلمرو زنبيل ها وضوح بيشتري ببخشد.
اين مطالعه نشان مي دهد که، اگر چه زنبيل ها به لحاظ نظامي در مقابل سپاهيان اسلام مقاومت کردند، اما به تدريج از طرق مختلف، همچون تبليغات ديني بازرگانان، غازيان، مراودات سياسي، و بالاتر از همه، فعاليت خوارج در آن ناحيه، تحت تاثير فرهنگ اسلامي قرار گرفتند و آخرين مقاومت نظامي آن ها را نيز صفاريان درهم شکستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحمتی، م. (1390). گسترش اسلام در قلمرو زنبیل های سیستان. مطالعات تاریخ اسلام, 3(10), 57-78. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190593Vancouver : کپی

رحمتی محسن. گسترش اسلام در قلمرو زنبیل های سیستان. مطالعات تاریخ اسلام. 1390 [cited 2021September22];3(10):57-78. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190593IEEE : کپی

رحمتی، م.، 1390. گسترش اسلام در قلمرو زنبیل های سیستان. مطالعات تاریخ اسلام, [online] 3(10), pp.57-78. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190593. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 62 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی