برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 175 تا صفحه 213 .
 
عنوان مقاله: 

مشخصات ظاهري و ويژگي هاي معنوي منجي آخرالزمان در تفاسير شيعه و سني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بحث ظهور و اصلاح جامعه بشري از نابسامانيها که از اعتقادات مشترک بين جوامع و اديان مختلف مي باشد، ارتباطي تنگاتنگ با منجي عالم بشريت دارد و عموم مکاتب و آیين هايي که به اين بحث پرداخته اند، پيرامون شخصيت منجي نيز اظهار نظر نموده اند.
علماي مسلمان از جمله مفسران، اعم از شيعه و سني نيز درباره شخصيت منجي به بحث پرداخته و درباره موضوعاتي همچون اينکه «آيا زاده شده يا نه، از کدامين تبار است، ويژگي هاي ظاهري و معنوي او چيست، مقام و منزلت و شباهتش به انبيا کدام است؟» رواياتي را آورده و گاه نظريات خود را نيز بيان کرده اند. از جمله جذابيت هاي اين نوشتار اينکه آرا متفاوت نقل شده در منابع اسلامي در اين خصوص و وجوه تشابه و تفارق آنها را مي توان از مصاديق مباحث تقريب بين مذاهب اسلامي برشمرد، بويژه از آن جهت که علي رغم بررسي اين موضوع به روش نقلي در منابع تفسيري، عمدتا از جنس مباحث کلامي بشمار مي رود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قرایی، م. (1391). مشخصات ظاهری و ویژگی های معنوی منجی آخرالزمان در تفاسیر شیعه و سنی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 2(5), 175-213. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190573Vancouver : کپی

قرایی محمدرضا. مشخصات ظاهری و ویژگی های معنوی منجی آخرالزمان در تفاسیر شیعه و سنی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1391 [cited 2021May13];2(5):175-213. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190573IEEE : کپی

قرایی، م.، 1391. مشخصات ظاهری و ویژگی های معنوی منجی آخرالزمان در تفاسیر شیعه و سنی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 2(5), pp.175-213. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190573. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 785 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی