برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ظرفيت هاي زبان قرآن در زمان حاضر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

توجه به موضوع «زبان» و دانش «زبان شناسي»، سابقه ديرينه اي دارد و در دو قرن اخير نيز منزلت ويژه اي يافته است. از آنجا که دين اسلام نيز داراي بنياني «زباني» است، جا دارد که بنيان و اساس اين دين يعني «زبان» آن همچنان با نگاهي جديد و متناسب با کارکردهاي امروزين زبان مورد بازيابي و واکاوي قرار گيرد.
امروزه نقش «زبان» در پايه ريزي يک فرهنگ و تمدن و ارتباط آن با مولفه هاي تمدني، روشن است و با توجه به نيازها و چالشهاي فرهنگي جهان معاصر، بر امت اسلامي فرض است تا به اين سرمايه ممتاز نگاهي عصري داشته باشد و از آن بهره هاي روزآمد ببرد. نسبت و ارتباط فراگير زبان قرآن با فاهمه همگاني انساني، دوام و ماندگاري آن، برتري آن بر زبانهاي انساني و برخورداري از «فضل» و «هيمنه» اي الهي، قابليت نفوذ و برقراري ارتباط قلبي و دروني و نيز بلاغت و جنبه هاي هنري آن، از جمله مميزات اين زبان اند که در زمان حاضر توجهي ويژه به آنها لازم است. هدف مقاله، آوردن زمينه هايي از کارکردهاي زباني فوق و بيان توانايي هاي کلام الله مجيد در اين زمينه هاست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خوش منش، ا. (1391). ظرفیت های زبان قرآن در زمان حاضر. پژوهش های قرآن و حدیث (مقالات و بررسی ها), 45(2), 67-88. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190569Vancouver : کپی

خوش منش ابوالفضل. ظرفیت های زبان قرآن در زمان حاضر. پژوهش های قرآن و حدیث (مقالات و بررسی ها). 1391 [cited 2021May13];45(2):67-88. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190569IEEE : کپی

خوش منش، ا.، 1391. ظرفیت های زبان قرآن در زمان حاضر. پژوهش های قرآن و حدیث (مقالات و بررسی ها), [online] 45(2), pp.67-88. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190569. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 30 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی