برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  5 , شماره  20 ; از صفحه 19 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرپذيري اخلاق فلسفي حکماي مسلمان از حکماي يونان در تبيين مفهوم سعادت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معارف اسلامی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف ما در اين تحقيق آن است که با ارائه تعاريف سعادت از ديدگاه سه حکيم يوناني و برخي از حکماي مسلمان که رويکرد اخلاقي آنها فلسفي است، نشان دهيم که جوهره و خميرمايه اصلي تعاريف انديشمندان مسلمان، برگرفته از نظريات حکماي قديم يونان است، آنگاه به اين پرسش بپردازيم که آيا اين اقتباس با جوهره و مباني و اهداف اخلاق اسلامي سازگار است يا خير؟
مهم ترين يافته اين پژوهش آن است که گرچه بسياري از اصول اخذ شده مباينتي با اخلاق اسلامي ندارد، اما اخلاق يوناني به دليل تهي بودن از خدامحوري و اعتقاد به معاد فاقد توانمندي لازم براي انگيزش و تغيير اخلاقي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گل محمدی، ج. (1389). بررسی اثرپذیری اخلاق فلسفی حکمای مسلمان از حکمای یونان در تبیین مفهوم سعادت. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 5(20), 19-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190558Vancouver : کپی

گل محمدی جعفر. بررسی اثرپذیری اخلاق فلسفی حکمای مسلمان از حکمای یونان در تبیین مفهوم سعادت. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1389 [cited 2021May10];5(20):19-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190558IEEE : کپی

گل محمدی، ج.، 1389. بررسی اثرپذیری اخلاق فلسفی حکمای مسلمان از حکمای یونان در تبیین مفهوم سعادت. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 5(20), pp.19-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190558. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 67 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی