برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 59 تا صفحه 92 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي کاربرد معناشناسي همزماني در ديدگاه معناشناختي ايزوتسو با تکيه بر مفهوم ايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

توشيهيکو ايزوتسو، اسلام شناس معروف ژاپني، در دو اثر ارزنده و مشهورش يعني خدا و انسان در قرآن و مفاهيم اخلاقي ديني در قرآن مجيد، دانش معناشناسي را مبناي کار خود قرار داد و پيشرفتي عمده در حوزه مطالعات قرآني و به ويژه معناشناسي واژه ها و مفاهيم قرآن پديد آورد.
ايزوتسو در کتاب مفاهيم اخلاقي ديني در قرآن مجيد با به کارگيري روش معناشناسي هم زماني سوسور، روابط معنايي مفاهيم عمده قرآن را به شيوه اي روشمند يعني بر اساس معيارهاي علمي قابل قبولي همچون روابط هم نشيني، جانشيني، تضاد، ترادف و... بافت کلام، مشتقات واژه در قرآن، وجوه معاني هر مشتق در کاربرد قرآني و.... از قرآن استخراج کرده و به تجزيه و تحليل برخي از مهمترين مفاهيم اخلاقي قرآن بويژه مفهوم ايمان پرداخته است. در مقاله حاضر، ابتدا مباني ايزوتسو در فهم مفاهيم اخلاقي قرآن شناسانده شده و در ادامه تعريف مفاهيم اخلاقي قرآن و نيز دوگانگي بنيادي نظام اخلاقي قرآن از نگاه ايزوتسو، تعريف معناشناسي هم زماني و روش هاي ايزوتسو در فهم مفاهيم اخلاقي قرآن تبيين شده است. سرانجام، براي عرضه روشن تر روش ايزوتسو تحليل او از واژه ايمان به عنوان نمونه بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورافخم، م.، و عباسی، م. (1391). بررسی کاربرد معناشناسی همزمانی در دیدگاه معناشناختی ایزوتسو با تکیه بر مفهوم ایمان. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 2(5), 59-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190557Vancouver : کپی

پورافخم مریم، عباسی مهرداد. بررسی کاربرد معناشناسی همزمانی در دیدگاه معناشناختی ایزوتسو با تکیه بر مفهوم ایمان. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1391 [cited 2021May10];2(5):59-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190557IEEE : کپی

پورافخم، م.، عباسی، م.، 1391. بررسی کاربرد معناشناسی همزمانی در دیدگاه معناشناختی ایزوتسو با تکیه بر مفهوم ایمان. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 2(5), pp.59-92. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190557. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 336 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی