برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  5 , شماره  19 ; از صفحه 153 تا صفحه 187 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي روانشناسي تربيتي از نگاه قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد سپیدان
 
چکیده: 

بهداشت روان از ديرباز مورد توجه مسلمانان بوده است که سرچشمه هاي آن را مي توان در آيات قرآن و احاديث اهلبيت کاويد. قرآن نسخه اي الهي است که درمانگر همه دردهاست و راهکارهاي درماني آنها را نيز مشخص کرده است در واقع قرآن بعنوان طبيبي درد آشنا به درمان همه دردهاي جسمي، رواني و روحي انسان مي پردازد که عمده بيماريها را مي توان به شرح زير معرفي نمود:
الف) بيماريهاي جسمي: بهداشت جسم، سلامت، بوسيله درمان هاي ذکري، گياهي که توسط ائمه در قالب طب الصادق، طب الرضا و. به آن پرداخته شده است.
ب)بيماريهاي رواني: عمدتا در حوزه اخلاقي و اجتماعي مي توان طبقه بندي کرد و مورد طرح و بررسي قرار مي گيرد، مانند تکبر،غرور، ترديد، افسردگي، انزواگرايي و ظلم، ستيزه جويي، خشونت، جنگ، فقر، فساد اجتماعي و زن ستيزي...
ج)بيماريهاي روحي: مانند کفر، نفاق، جهل، ظلم، شرک و فطرت گريزي که علي رغم پردازش بعضي از آنان توسط دانشمندان غرب نسبت به اکثر آنها غفلت بعمل آمده و اگر هم مورد توجه قرار گرفته با مباني انحرافي و نقص همراه بوده که نه تنها به حل مشکل جامعه نينجاميده که مشکل را ايجاد نموده است.
مشکل انسان امروز اين است که به انسان تک بعدي مي نگرد توجه به ميلي از اميال او راهي از سعادت، او را از توجه به ساير خصوصياتش باز داشته است اگر به فرد توجه کرده از اجتماع غافل شده اگر به بعد مادي دقت کرده از روح او غفلت نموده است حال آنکه انسان داراي گرايشها و کششهاي متفاوتي است.
اين مقاله درصدد معرفي مباني مناسب و مورد توجه قرآن بوده تا بدين وسيله کليد حل مشکل را در اختيار جامعه قرار دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نصرالهی، ن. (1389). بررسی روانشناسی تربیتی از نگاه قرآن. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 5(19), 153-187. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190523Vancouver : کپی

نصرالهی نرجس. بررسی روانشناسی تربیتی از نگاه قرآن. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1389 [cited 2021May07];5(19):153-187. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190523IEEE : کپی

نصرالهی، ن.، 1389. بررسی روانشناسی تربیتی از نگاه قرآن. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 5(19), pp.153-187. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190523. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1402 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی