برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  5 , شماره  19 ; از صفحه 125 تا صفحه 151 .
 
عنوان مقاله: 

کشف حقيقت يا فصل خصومت، کارکرد قضا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
 
چکیده: 

زندگي اجتمايي انسان آميزه اي از حق و تکليف است. آدميان از يک سو، در آگاهي، استعداد و ويژگي هاي اخلاقي و از سوي ديگر، در انگيزه ها، خواسته ها و نيازها با يکديگر متفاوتند، در چنين وضعيتي بروز اختلافات بين آنان حتمي است. بنابراين اختلاف از عوارض قهري زندگي اجتماعي است. همه جوامع بشري با گوناگوني و اختلاف طبايع و سلايق خود چه ديندار و چه بي اعتناء به دين براي سعادت و سلامت خود نيازمند عدالت و قضاوت منصفانه هستند انسان امروز بيش از هر زمان ديگر، نيازمند قضاوت و دادرسي و کشف حقيقت و اجراي عدالت است.
در اين مقاله به دنبال اين هستيم که ثابت کنيم هدف از دادرسي در اسلام کشف حقيقت و به دنبال آن اجراي عدالت است و فصل خصومت بر خلاف عدالت و بدون کشف حقيقت مقصود نيست البته در اين بين مباحثي مطرح است که بيان خواهد شد. هم چنين راه هاي رسيدن به کشف حقيقت و سياست قضائي اسلام را در مورد کشف حقيقت و اجراي عدالت تبيين کنيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، س. (1389). کشف حقیقت یا فصل خصومت, کارکرد قضا. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 5(19), 125-151. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190522Vancouver : کپی

حسینی سیدمحمد. کشف حقیقت یا فصل خصومت, کارکرد قضا. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1389 [cited 2021May11];5(19):125-151. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190522IEEE : کپی

حسینی، س.، 1389. کشف حقیقت یا فصل خصومت, کارکرد قضا. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 5(19), pp.125-151. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190522. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 267 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی