برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 123 تا صفحه 145 .
 
عنوان مقاله: 

مصداق اهل بيت عليه السلام در آيه تطهير با رويکرد به منابع اهل سنت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، دانشگاه فنی، دانشکده فنی دکتر شریعتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

آيه تطهير، يکي از مهم ترين و راه گشاترين آيات قرآني است که در آن، جايگاه و منزلت ويژه اهل بيت عصمت و طهارت عليه السلام بيان شده است، تلاش اين مقال بر آن است که با توجه به مدارک روشن اسلامي، به دور از هر گونه پيش داوري و تنها با بررسي دقيق منابع ديني، مخاطب خود را در تعيين مصداق اهل بيت در آيه شريفه تطهير به ويژه از منظر انديشمندان اهل سنت ياري رساند.
در اين راه، ابتدا به بررسي معناي لغوي و اصطلاحي اهل بيت مي پردازد، آن گاه اقوال و نظريه هاي گوناگون را درباره اهل بيت در آيه تطهير بر مي شمارد، و سرانجام با تکيه بر قرائن موجود در آيه شريفه و نيز تعداد فراواني از روايات وارد شده در موضوع از طريق فريقين، به اين نتيجه مي رسد که، آيه تطهير، تنها در حق پنج نفر يعني: پيامبر اسلام صلی اله علیه و اله و سلم، علي عليه السلام، فاطمه علیها السلام و حسن عليه السلام و حسين عليه السلام نازل شده است و نمي تواند همسران پيامبر صلی اله علیه و اله و سلم را در برگيرد، زيرا به اتفاق فريقين، همسران پيامبر صلی اله علیه و اله و سلم مصون و معصوم از خطا و اشتباه نبودند. ضمنا روش پژوهش حاضر توصيفي تحليلي و به شيوه کتابخانه اي و ميداني انجام گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمی، غ. (1391). مصداق اهل بیت علیه السلام در آیه تطهیر با رویکرد به منابع اهل سنت. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 2(7), 123-145. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190497Vancouver : کپی

رحیمی غلامرضا. مصداق اهل بیت علیه السلام در آیه تطهیر با رویکرد به منابع اهل سنت. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1391 [cited 2021July26];2(7):123-145. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190497IEEE : کپی

رحیمی، غ.، 1391. مصداق اهل بیت علیه السلام در آیه تطهیر با رویکرد به منابع اهل سنت. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 2(7), pp.123-145. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190497. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی