برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 31 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

نگاه انتقادي قرآن کريم به تثليث مسيحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بابل، دانشکده علوم انسانی، گروه الهیات، بابل، ایران
 
چکیده: 

بر اساس عقيده تثليث، خدا يک حقيقت سه گانه است و پدر، پسر و روح القدس هر سه داراي الوهيت اند. تاکيد بر يگانگي در عين سه گانگي ذات خداوند، اين عقيده را تناقض آميز، و فهم و پذيرش آن را بسيار دشوار نموده و در نهايت، به امري فراتر از ادراک بشري تبديل کرده است. بررسي تاريخ پر فراز و نشيب تثليث نشان مي دهد که عوامل مختلفي در پيدايش، تحولات و تبيين و تفسيرهاي مختلف آن دخيل بوده اند.
قرآن کريم، عقيده تثليث را کفرآلود، غاليانه، وارداتي و بر ساخته، متضاد با آموزه هاي توحيدي حضرت عيسي (ع) و معتقدان آن را در خور عذاب الهي مي داند. بر اساس خداشناسي و مسيح شناسي قرآن کريم، مباني و مفاهيم الاهيات تثليثي از قبيل فرزند داشتن خدا، الوهيت، پسر و زاييده خدا بودن مسيح (ع)، آموزه اين هماني اله و مسيح (ع) با چالش هاي جدي و مبنايي رو به روست.
اين مقاله با عنوان «نگاه انتقادي قرآن کريم به تثليث مسيحي» با روش مطالعه کتابخانه اي و با استفاده از منابع اصيل، همچون قرآن کريم و کتاب مقدس و اسناد و مدارک موجود در صدد شناخت نظر قرآن کريم نسبت به نظريه تثليث مسيحي است. تبيين تثليث، مفهوم شناسي آن، علت پيدايش آن و کلام انجيل راجع به آن و نيز بررسي آيات قرآن کريم درباره تثليث مهمترين مباحث اين بررسي را تشکيل مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افشار، ب. (1391). نگاه انتقادی قرآن کریم به تثلیث مسیحی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), 2(7), 31-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190487Vancouver : کپی

افشار بهروز. نگاه انتقادی قرآن کریم به تثلیث مسیحی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی). 1391 [cited 2021May15];2(7):31-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190487IEEE : کپی

افشار، ب.، 1391. نگاه انتقادی قرآن کریم به تثلیث مسیحی. پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی), [online] 2(7), pp.31-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190487. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 472 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی