برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1392 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 34 تا صفحه 48 .
 
عنوان مقاله: 

تدوين کدهاي اخلاقي براي آموزش دهندگان باليني پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی
 
چکیده: 

يکي از راه هاي گسترش اخلاق در سازمان ها، تبيين رفتارهاي پذيرفته شده اخلاقي در موقعيت هاي خاص، در قالب کدهاي اخلاقي است که محتواي آن از توجه به تفاوت هاي ايدئولوژيک و فرهنگي در جوامع مختلف متفاوت خواهد بود. تدوين کدهاي اخلاقي براي آموزش دهندگان باليني پزشکي، به علت مسووليت هم زمان آموزش و درمان، و تعارض احتمالي حاصل از آميختگي اين دو، ضروري است. اين مطالعه به منظور تدوين کدهاي اخلاقي براي آموزش دهندگان باليني پزشکي با رويکرد اسلامي - ايراني انجام شد. اين مطالعه توسعه اي در سه مرحله انجام شد. در مرحله اول متون داخلي و خارجي مرور و به روش تحليل محتوا بررسي شد و بر مبناي مفاهيم استخراج شده، پيش نويس اوليه کدهاي اخلاقي براي آموزش دهندگان باليني پزشکي آماده شد. در مرحله دوم با تشکيل جلسات بحث متمرکز و کسب نظر متخصصان، پيش نويس کدها اصلاح و در مرحله سوم توسط 24 نفر از صاحب نظران ملي اعتباريابي شد و ويراست سوم براي طرح در مراجع رسمي آماده شد.
حاصل اين پژوهش 55 کد يا توصيه اخلاقي است که تحت 18 موضوع (وجدان کاري، مسووليت پذيري، احترام به ديگران، تعالي علمي، احترام به آزادي ديگران، عدالت، سعه صدر، پايبندي به احکام شرعي و احترام به آداب اسلامي، عفاف، جلب اعتماد، تواضع، قناعت، ارتباط با همکاران، توجه به بيمار، توجه به دانشجو، خوش خلقي، رازداري، و نظم) طبقه بندي شده است. استخراج مفاهيم و موضوعات اخلاقي از منابع غني اسلامي - ايراني، امکان پذير بوده و زيربناي مناسبي براي تدوين کدهاي اخلاقي در زمينه آموزش پزشکي فراهم کرد. انتظار مي رود اين کدها به دليل تناسب با فرهنگ و اعتقادات ايرانيان بهتر پذيرفته شود و در صورت ايجاد زمينه هاي مناسب سازماني، اجراي آن در محيط هاي آموزشي ايران در مقايسه با استفاده از کدهاي اخلاقي تدوين شده در ديگر کشورها با کمترين اشکال مواجه خواهد شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ایزدی خواه، ا.، و چنگیز، ط.، و بمانی، ن.، و میرشاه جعفری، س. (1392). تدوین کدهای اخلاقی برای آموزش دهندگان بالینی پزشکی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 6(1), 34-48. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190475Vancouver : کپی

ایزدی خواه اکرم، چنگیز طاهره، بمانی نیکو، میرشاه جعفری سیدابراهیم. تدوین کدهای اخلاقی برای آموزش دهندگان بالینی پزشکی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1392 [cited 2021August02];6(1):34-48. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190475IEEE : کپی

ایزدی خواه، ا.، چنگیز، ط.، بمانی، ن.، میرشاه جعفری، س.، 1392. تدوین کدهای اخلاقی برای آموزش دهندگان بالینی پزشکی. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 6(1), pp.34-48. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190475. 

 
بازدید یکساله 218 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی