برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقدي بر اسناد سلسله هاي معروفيه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هرمزگان
 
چکیده: 

در منابع عرفاني و تذکره ها از چهارده سلسله عرفاني به نام سلاسل معروفيه نام برده شده است که همه آن سلسله ها از طريق جنيد و استادش سري سقطي به معروف کرخي مي رسند و به همين دليل به معروفيه مشهور شده اند.
بحث: هنگام بررسي زندگينامه بسياري از صوفياني که به عنوان حلقه هاي اتصال به اين طريقه هاي صوفيانه اند، مشخص مي شود که آنها نمي توانند حلقه رابط قبل و بعد از خود - چنانکه ادعا شده است - قرار گيرند و با اغماض، تنها شمار اندکي از اين سلسله هاي چهارده گانه، داراي انتسابي درست هستند؛ به عنوان نمونه نعمت اللهيه و نقشبنديه و انتساب ديگر سلسله ها به معروف کرخي قابل اثبات نيست.
نتيجه گيري: اين مقاله با بررسي زيرشاخه هاي اين سلسله هاي صوفيانه، منتهي به نفي نظريه رايج درباره چهارده سلسله معروفيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آذرمکان، ح.، و رضایی، م. (1391). نقدی بر اسناد سلسله های معروفیه. ادیان و عرفان (مقالات و بررسی ها), 45(1), 1-19. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190460Vancouver : کپی

آذرمکان حشمت اله، رضایی مهدی. نقدی بر اسناد سلسله های معروفیه. ادیان و عرفان (مقالات و بررسی ها). 1391 [cited 2021July24];45(1):1-19. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190460IEEE : کپی

آذرمکان، ح.، رضایی، م.، 1391. نقدی بر اسناد سلسله های معروفیه. ادیان و عرفان (مقالات و بررسی ها), [online] 45(1), pp.1-19. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190460. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 117 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی