برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ديدگاه پرستاران در مورد استفاده از مرفين به منظور تسکين درد بيماران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: درد يکي از شايع ترين علامت ها در بيماري هاي مختلف است. ارزش مرفين در بهبودي بيماراني که از درد شديد رنج مي برند، بسيار قابل ملاحظه است. با اين وجود ترس پرستاران از عوارض مرفين به عنوان مانعي براي استفاده از آن در تسکين درد بيماران تلقي مي گردد. اين پژوهش با هدف تعيين ديدگاه پرستاران در مورد استفاده از مرفين به منظور تسکين درد بيماران انجام شد.
روش تحقيق: در اين مطالعه توصيفي، 85 نفر از پرستاران شاغل در بخش هاي داخلي و جراحي بيمارستان هاي امام رضا (ع)، قائم (عج) و 17 شهريور شهر مشهد، شرکت نمودند. نمونه گيري به روش مبتني بر هدف انجام شد. ابزار گردآوري داده ها شامل فرم مشخصات فردي و پرسشنامه مک کافري به منظور سنجش ديدگاه پرستاران در مورد ميزان مصرف مرفين، زمان مصرف و عوارض آن بود. اعتبار علمي ابزار با استفاده از روايي محتوايي و پايايي آن با استفاده از آزمون مجدد تاييد شد که ضريب همبستگي پيرسون
0.72 بدست آمد.
يافته ها: ميانگين سني پرستاران
32±8 سال بود. بيشتر افراد مونث (%69.4) و متاهل (%68.2) بودند. 47% از واحدهاي مورد پژوهش معتقد بودند که افزايش مقدار مرفين باعث افزايش تسکين درد مي شود؛ به عقيده 73% از آنان تجويز مخدرها به صورت PRN (در صورت نياز)، نسبت به تجويز سر ساعت مشخص، موثرتر خواهد بود و فقط %5.9 معتقد بودند که کاهش تنفس در کمتر از 1% بيماراني که مرفين دريافت مي کنند، به وجود مي آيد؛ همچنين 53% از پرستاران عقيده داشتند کمتر از 1% از کل بيماراني که مرفين دريافت مي کنند، دچار اعتياد مي شوند.
نتيجه گيري: طبق يافته هاي اين پژوهش بيشتر پرستاران در مورد نحوه استفاده و درصد عوارض مرفين اطلاعات مناسبي نداشتند؛ در اين خصوص برگزاري کارگاه هاي آموزشي به منظور ارتقاي اطلاعات پرستاران در مورد نحوه صحيح استفاده از مرفين به منظور تسکين درد بيماران پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 232 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی