برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  17 , شماره  66 (11) ; از صفحه 145 تا صفحه 165 .
 
عنوان مقاله: 

جايگاه ادبيات تخيلي (فانتاستيک) در ادبيات معاصر روسيه بر اساس داستاني از لوکيانينکو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

در اين مقاله يکي از انواع ادبي يعني فانتاستيک، که اخيرا در ادبيات معاصر روسيه رواج چشم گيري پيدا کرده است، مورد بررسي قرار مي گيرد.داستان مورد بحث ما پدر من آنتي بيوتيک است، از آثار برجسته اين نوع ادبي است که بر اساس شرايط بحراني و حوادث ناهنجار دنياي کنوني و تاثير آن بر زندگي انسان ها، نگاشته شده است. در ادامه با معرفي سرگئي واسيليويچ لوکيانينکو از نويسندگان پيش رو فانتاست در ادبيات نوين روسيه، به بررسي آثار وي و انگيزه هاي روي آوري نويسنده به اين سبک ادبي مي پردازيم. لوکيانينکو نويسنده اي که با مهارت شگفت انگيزي زندگي را در گذشته، حال و آينده به کمک علم و تخيل ترسيم مي کند، داستان مورد بحث را در سال 1992 به رشته تحرير درآورد. از نظر او براي انسان امروزي دشوار است که به شيوه نوين زندگي، شمار کثير اطلاعات، ازدياد برخوردها و روش جديد معاشرت ها عادت کند. او معتقد است روان انسان که آمادگي چنين حمله اي را نداشته است، گاهي اوقات ترجيح مي دهد دنياي واقعي را فدا کند و در دنياي ساخته ذهن خود غرق شود. نويسنده در اين داستان تلاش دارد نشان دهد که قربانيان اصلي ناهنجاري ها و جنگ طلبي هاي بزرگ ترها در دنياي کنوني، يعني دنياي به اصطلاح متمدن، کودکان اند.
در اين مقاله هم چنين سعي شده است، با بررسي داستان پدر من آنتي بيوتيک است به عنوان يکي از آثار فانتاستيک عصر حاضر روسيه، تا حدودي زمينه براي آشنايي بيشتر خوانندگان ايراني با ادبيات معاصر روسيه، مخصوصا نوع ادبي فانتاستيک فراهم گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کریمی مطهر، ج.، و شهریاری، س. (1388). جایگاه ادبیات تخیلی (فانتاستیک) در ادبیات معاصر روسیه بر اساس داستانی از لوکیانینکو. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), 17(66 (11)), 145-165. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190443Vancouver : کپی

کریمی مطهر جان اله، شهریاری سکینه. جایگاه ادبیات تخیلی (فانتاستیک) در ادبیات معاصر روسیه بر اساس داستانی از لوکیانینکو. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی). 1388 [cited 2021May07];17(66 (11)):145-165. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190443IEEE : کپی

کریمی مطهر، ج.، شهریاری، س.، 1388. جایگاه ادبیات تخیلی (فانتاستیک) در ادبیات معاصر روسیه بر اساس داستانی از لوکیانینکو. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), [online] 17(66 (11)), pp.145-165. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190443. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 248 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی