برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازتاب علم نجوم در شگردهاي تصويرگري خاقاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بیرجند
 
چکیده: 

خاقاني يکي از بزرگ ترين چکامه سرايان ادب پارسي در قرن ششم است. يکي از بارزترين ويژگي هاي سبکي اين عصر که بيشتر در بين شاعران آذربايجان ديده مي شود استفاده گسترده از انواع علوم و فنون روزگار از جمله نجوم مي باشد.خاقاني که علم نجوم را تمام و کمال فرا گرفته بود، با پشتوانه استعداد سرشار، معلومات گسترده، ذهن وقاد و طبع روانش، با استادي و مهارت بي نظير خود از مجموع اصطلاحات، احکام و ظرافت هاي اين علم در تصويرگري استفاده کرده است. تلفيق باورها و اصطلاحات نجومي با اعتقادات ديني و اساطيري همراه با رعايت انواع تناسب هاي لفظي و معنايي و ترفندهاي زيباسازي کلام، گاهي آن چنان هنري و شگفت انگيز است که خواننده را مات و مبهوت مي کند و در برابر هنرنمايي و سحر قلم او تسليم مي سازد.
اين مقاله کوشيده است تا بر پايه دقت در ژرف ساخت هنري و زيباشناختي شعر خاقاني پاره اي از تصاوير شعري او را که ملهم از اصطلاحات و احکام نجومي است، بررسي و تحليل نمايد و ميزان، چگونگي و شگردهاي استفاده شاعر بزرگ شروان از اين باورها و اصطلاحات را در تصويرسازي نشان دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهنام فر، م.، و محمدی، م. (1388). بازتاب علم نجوم در شگردهای تصویرگری خاقانی. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), 17(66 (11)), 45-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190435



Vancouver : کپی

بهنام فر محمد، محمدی محمدعلی. بازتاب علم نجوم در شگردهای تصویرگری خاقانی. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی). 1388 [cited 2021July24];17(66 (11)):45-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190435



IEEE : کپی

بهنام فر، م.، محمدی، م.، 1388. بازتاب علم نجوم در شگردهای تصویرگری خاقانی. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), [online] 17(66 (11)), pp.45-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190435.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 417 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی