برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تبريز، شعشعه عرش، فر فردوسي (تحليل يک بيت از مثنوي مولوي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت معلم، تهران
 
چکیده: 

در اين مقاله بيتي از دفتر ششم مثنوي مورد تحليل قرار گرفته است که در آن تبريز به زباني ديگر وصف شده است. بيت از داستاني است که در آن درويشي غريب به اميد گرفتن وامي از محتسب تبريز بار سفر بسته و عازم آن ديار شده است. مولانا به هنگام رسيدن درويش غريب به تبريز بيتي چند از زبان درويش درباره تبريز و تبريزيان سروده که بيت مورد بحث ما در ميان آن ابيات است و آن اين بيت است:
فر فردوسي است اين پاليز را                           شعشعه عرشي است اين تبريز را
مولانا در اين بيت براي تبريز فر فردوسي قايل شده است و بر اين باور است که عرش نور خود را بر تبريز و تبريزيان مي پاشد. چند و چون اين مدعا در سه بخش فردوس و تبريز و عرش و شعشعه آن با تکيه بر روايات و آثار عالمان دين و مورخان بر پايه تحقيقات کتابخانه اي مورد کندوکاو قرار گرفته است.
گفتني است به کنايت و رمزهاي عارفانه خداوندگار قونيه اشارتي نشده و معاني لغوي و غيررمزي مفردات بيت مورد توجه بوده است، تاچه قبول افتد و چه در نظر آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ماهیار، ع. (1388). تبریز, شعشعه عرش, فر فردوسی (تحلیل یک بیت از مثنوی مولوی). زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), 17(66 (11)), 7-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190432Vancouver : کپی

ماهیار عباس. تبریز, شعشعه عرش, فر فردوسی (تحلیل یک بیت از مثنوی مولوی). زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی). 1388 [cited 2021May18];17(66 (11)):7-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190432IEEE : کپی

ماهیار، ع.، 1388. تبریز, شعشعه عرش, فر فردوسی (تحلیل یک بیت از مثنوی مولوی). زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), [online] 17(66 (11)), pp.7-18. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190432. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 50 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی