برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير شستشوي واژينال با محلول بتادين قبل از سزارين بر بروز آندومتريت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)، گروه زنان و زایمان، مرکز تحقیقات سلامت زنان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آندومتريت پس از سزارين و عفونت زخم عوارض قابل ملاحظه اي را با وجود به کار گرفتن راهبردهاي متفاوت به جاي مي گذارد. زايمان به روش سزارين، شايع ترين عمل جراحي باز شکم است. مطالعه حاضر با هدف ارزيابي اثرات پيشگيرانه شستشوي واژن با بتادين بر روي آندومتريت و عفونت زخم پس از سزارين انجام شد.
روش تحقيق: اين مطالعه که به صورت کارآزمايي باليني شاهددار تصادفي شده انجام شد، 526 زن باردار که کانديد سزارين بودند، به صورت تصادفي انتخاب و مورد تحقيق قرار گرفتند. افراد با حاملگي کمتر از 37 هفته، جفت پرويا، وجود کوريوامنيوتيت، آنمي شديد (هماتوکريت کمتر از 30%)، ديابت، چاقي کشنده (وزن بيشتر از 114 کيلوگرم)، دفع مکونيوم، حاملگي دوقلو و بيشتر، القاي زايمان طولاني مدت (بيشتر از 10 ساعت)، توقف نزول در جايگاه هاي پايين (صفر و بيشتر)، کيسه آب پاره طولاني (بيشتر از 18 ساعت) از مطالعه حذف شدند. براي نيمي از بيماران (263 نفر) شستشوي شکم به تنهايي و براي گروه ديگر (مورد) شستشوي شکم به همراه شستشوي واژن با بتادين قبل از عمل انجام شد. تمام بيماران در زمان کلامپ بندناف آنتي بيوتيک پروفيلاکتيک دريافت نمودند. بيماران از نظر وجود آندومتريت (تب
38.4 درجه سانتيگراد يا بالاتر بعد از 24 ساعت اول پس از عمل همراه با تندرنس رحم در غياب عفونت ساير نقاط) و عفونت زخم پس از عمل بررسي شدند.
يافته ها: ميزان بروز آندومتريت در گروه مورد
%3.4 و در گروه شاهد %4.6 بود (P=0.50). ميزان عفونت زخم در گروه مورد %1.5 و در گروه شاهد %1.9 بود که ار نظر آماري تفاوت معني داري مشاهده نشد.
نتيجه گيري: شستشوي واژينال با بتادين قبل از سزارين تاثيري در کاهش ميزان آندومتريت پس از عمل ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3515 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی