برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتباط ميان فرهنگ و فناوري اطلاعات و ارتباطات و آسيب هاي فرهنگي اينترنت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

فناوري اطلاعات توانسته است تمامي شيوه ها و مسيرهاي انتقال، مبادله، نمايش، ذخيره سازي، و مديريت اطلاعات را متحول و دگرگون سازد.امروزه، فناوري هاي نوين ارتباطي چنان سرعت و عمقي به تغييرات اجتماعي داده اند که حتي پابرجاترين عرصه حيات بشري يعني فرهنگ را نيز درنورديده و انسان را در ميانه يک دگرگوني فرهنگي جدي قرار داده اند، چرا که سرعت انتقال جريان فرهنگ، به واسطه ارتباطات نوين، در حال افزايش است. از اين رو، ترسيم چنان دورنمايي در حوزه فناوري اطلاعات منشا تحولات مثبت خواهد بود که مبتني بر جايگاه ها و راهکارهاي مطلوب فرهنگي باشد.
در اين مقاله، ضمن تعريف مفاهيم فرهنگ و فناوري اطلاعات و بررسي ويژگي هاي آن ها، رابطه ميان فرهنگ و فناوري اطلاعات با تاکيد بر فناوري هاي نوين ارتباطي، که مهم ترين آن ها اينترنت است، مورد کنکاش قرار گرفته است. نگارنده در اين بررسي ديدگاه هاي متفاوت درباره تاثيرات و کارکردهاي اينترنت را به بحث کشيده و نشان داده است که با وجود همه ظرفيت ها، فرصت ها، و قابليت هاي اين فناوري نوين نبايد مسائل و آسيب هاي به وجود آمده را از نظر دور داشت. در انتها به بررسي تاثير اينترنت بر تغيير روند سنتي ارزش هاي ديني پرداخته شده است.
در اين پژوهش، که با روش توصيف، تبيين، و تحليل اطلاعات گردآوري شده از منابع کتاب خانه اي تهيه شده است، مشخص مي شود که اينترنت ممکن است باعث تضعيف برخي ارزش هاي ديني شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1287 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی