برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رويکردي صورتگرايانه به شعر قيصر از منظر هنجارگريزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اگرچه در شعر معاصر، به ويژه شعر قيصر، عوامل فراوان سياسي، اجتماعي، اقتصادي و غيره نقش دارند و محتواي اين اشعار با فضاي انقلاب، جنگ، شهادت و احساس دريغ و افسوس از به جاماندن از قافله شهدا و... ارتباط تنگاتنگ دارد، بررسي عوامل زباني از ديدگاه صورتگرايي و عيني نيز حائز اهميت است. يکي از موارد صورتگرايي در بررسي اشعار و به طور کلي متون ادبي، خواه نظم و خواه نثر، عنصر برجسته سازي است که عناويني چون هنجارگريزي و هنجارآفريني را نيز شامل مي شود. هنجارگريزي به عنوان نگاهي نو در مواجهه با ادبيات و شعر از مهمترين مسائل شعر نو به حساب ميآيد. از اين طريق درمي يابيم شاعر چه اندازه با اين شگردها و فنون در ايجاد حس و حال تازه، بخشيدن انسجام بيشتر به شعر، نظام مندسازي بهتر آن، تقويت بعد موسيقايي و تاثيرگذاري عميق تر موفق بوده است.
اين مقاله تلاش مي کند به اين سوالات پاسخ دهد که آيا قيصر به عنوان شاعر و هنرمند در اشعار خود از منظر هنجارگريزي دست به آفرينش هنري زده است يا خير؟ در چه محورهايي بيشتر از اين تکنيک هنري استفاده کرده است؟ نقاط قوت و ضعف وي در اين زمينه کدام است؟ با توجه به اينکه اشعار قيصر ظرفيت طرح اين مهم را دارد، از اين ديدگاه به بررسي اشعار پرداخته شده و هنجارگريزي در اشعار او در سطوح سبکي، گويشي، واژگاني، نحوي، نوشتاري، معنايي، زماني و آوايي بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهمنی مطلق، ی.، و رهایی، ا. (1390). رویکردی صورتگرایانه به شعر قیصر از منظر هنجارگریزی. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), 19(71 (16)), 7-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190186Vancouver : کپی

بهمنی مطلق یداله، رهایی اسماعیل. رویکردی صورتگرایانه به شعر قیصر از منظر هنجارگریزی. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی). 1390 [cited 2021May09];19(71 (16)):7-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190186IEEE : کپی

بهمنی مطلق، ی.، رهایی، ا.، 1390. رویکردی صورتگرایانه به شعر قیصر از منظر هنجارگریزی. زبان و ادبیات فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی), [online] 19(71 (16)), pp.7-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190186. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی