برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  8 , شماره  27 ; از صفحه 213 تا صفحه 248 .
 
عنوان مقاله: 

از سمبليسم تا اسطوره در اشعار فروغ فرخ زاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اراک
 
چکیده: 

واحدهاي ساختاري اسطوره (Myth) از واحدهاي ساختاري سازنده زبان به همان شيوه متفاوت است که واحدهاي ساختاري زبان از يکديگر. اساطير، پويايي انسان براي معنادار کردن يک مفهوم از ميان اطلاعات بي نظمي است که طبيعت و ديگر نمادهاي اسطوره ارائه مي هند. آنان ايماژهاي تجسم يافته نيروهاي کيهاني و نمودگار تجربه اي در عالم قداست اند که در آفرينش کيهاني، امور پهلواني، آيين ها و توتم پرستي و ... نمايان هستند.
فروغ فرخزاد از شاعران معاصر ادب پارسي است که اشعارش، با ياري گرفتن از اساطير، سيري را از ايستايي به سوي دو معنايي يا چند معنايي پشت سر گذاشته اند و در نتيه اين زبان شعري، باعث جايگزين کردن اجزا عيني با اجزا ذهني اسطوره گرديده است. در اين مقاله به بررسي اسطوره و ابعاد آن در اشعار فروغ فرخزاد پرداخته شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ممتحن، م.، و کمالی بانیانی، م. (1391). از سمبلیسم تا اسطوره در اشعار فروغ فرخ زاد. ادبیات عرفانی و اسطوره شناختی (زبان و ادبیات فارسی), 8(27), 213-248. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190127Vancouver : کپی

ممتحن مهدی، کمالی بانیانی مهدی رضا. از سمبلیسم تا اسطوره در اشعار فروغ فرخ زاد. ادبیات عرفانی و اسطوره شناختی (زبان و ادبیات فارسی). 1391 [cited 2021July27];8(27):213-248. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190127IEEE : کپی

ممتحن، م.، کمالی بانیانی، م.، 1391. از سمبلیسم تا اسطوره در اشعار فروغ فرخ زاد. ادبیات عرفانی و اسطوره شناختی (زبان و ادبیات فارسی), [online] 8(27), pp.213-248. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190127. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی