برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ورود پارسي ها به انشان: بررسي رابطه پارسي ها و ايلامي ها پيش از ظهور شاهنشاهي هخامنشيان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

پارسي ها، يکي از اقوام هند و ايراني بودند که در نيمه دوم هزاره دوم پيش از ميلاد وارد ايران شدند و در بخش هاي جنوبي و جانب شرقي کوه هاي زاگرس ساکن شدند. آنان پس از سال ها سکونت پشت مرزهاي شرقي ايلام و با استفاده از اوضاع سياسي منطقه، به تدريج وارد سرزمين انشان شدند. به نظر مي رسد تهاجمات مکرر آشوريان عليه همسايگان شرقي خود؛ يعني مادها، پارسي ها و به خصوص عليه ايلام در طول قرن هشتم و اوايل قرن هفتم پ.م.، منجر به برقراري روابط دوستانه ميان پارسي ها و دولت ايلام، در قالب اتحادهاي سياسي - نظامي، براي مقابله با خطر آشوريان شد. از طرف ديگر، حضور پارسي ها در پشت مرزهاي انشان و تهاجمات مکرر آشوريان عليه سرزمين هاي غربي ايلام که باعث غفلت ايلامي ها از سرزمين شرقي خود؛ يعني انشان شد، باعث گرديد که پارسي ها از فرصت پيش رو استفاده کرده و به تدريج وارد سرزمين انشان شوند.
در اين مقاله، تلاش شده است با استناد به کتيبه ها و منابع ميان رودان، ايلامي، پارسي قديم و شواهد باستان شناسي و با استفاده از شيوه پژوهش هاي تاريخي، به بررسي چگونگي ورود پارسي ها به انشان و روابط آنها با ايلام پرداخته شود و در آن نشان داده شود که به دلايل تهاجمات مکرر آشوريان عليه سرزمين ايلام، آنها سعي کردند براي مقابله با آشوري ها و با استفاده از توانمندي هاي نظامي پارسي ها، از همان ابتدا روابط دوستانه اي با آنها برقرار کنند. همچنين، حملات مکرر آشوريان عليه مرزهاي غربي ايلام، از اوايل قرن هفتم پ.م.، منجر به غفلت آنها از مرزهاي شرقي و ضعف دولت ايلام شد و اين، فرصتي براي پارسي ها فراهم کرد که به تدريج و ظاهرا بدون برخوردهاي شديد نظامي، وارد سرزمين انشان شوند و سرانجام اين که حتي با وجود اين حوادث، روابط دوستانه ميان پارسي ها و ايلامي ها، همچنان تا پايان حيات حکومت ايلام حفظ گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ایمان پور، م.، و علی زاده، ک. (1391). ورود پارسی ها به انشان: بررسی رابطه پارسی ها و ایلامی ها پیش از ظهور شاهنشاهی هخامنشیان. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 4(1 (پیاپی 5)), 21-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190074Vancouver : کپی

ایمان پور محمدتقی، علی زاده کیومرث. ورود پارسی ها به انشان: بررسی رابطه پارسی ها و ایلامی ها پیش از ظهور شاهنشاهی هخامنشیان. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1391 [cited 2021May07];4(1 (پیاپی 5)):21-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190074IEEE : کپی

ایمان پور، م.، علی زاده، ک.، 1391. ورود پارسی ها به انشان: بررسی رابطه پارسی ها و ایلامی ها پیش از ظهور شاهنشاهی هخامنشیان. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 4(1 (پیاپی 5)), pp.21-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190074. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 212 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی