برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  6 , شماره  23 ; از صفحه 25 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

طرح انديشه مهدويت در قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم
 
چکیده: 

مباحث مهدويت به مثابه بخشي از آموزه هاي اساسي دين، ريشه در قرآن دارد. اين مباحث در قرآن با نگاهي عام مطرح شده و تصويري از اراده نهايي حق ارائه مي دهد. در اين تصوير حرکتي که رسول خدا (ص) آغازگر آن بود، در نهايت بر تمامي اديان برتري خواهد يافت. در مسير تحقق اين اراده، آنان که مسير بندگي و شايستگي را طي کنند راهبر ديگران شده و بر جاي کساني تکيه خواهند زد که قدر نعمت ندانسته و به حق جفا کردند. حق خواهند ماند که ماندني است و باطل خواهد رفت که رفتني است.
روايات تفسيري با ارائه شيوه هايي متفاوت در استنباط از آيات، هم بهره هاي ما را از آيات قرآن در مباحث مهدوي افزون مي کند و هم شيوه هاي متفاوتي در اصول استنباط در اختيار مي گذارد.
تامل در محورهاي مورد تاکيد و تکرار در قرآن و در روايات تفسيري به ما کمک مي کند تا بتوانيم به تصويري از مهدويت نزديک شويم که آموزش هاي باواسطه و بي واسطه قرآني در ذهن مخاطبان ديروز و امروز شکل داده و مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غنوی، ا. (1391). طرح اندیشه مهدویت در قرآن. مشرق موعود, 6(23), 25-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190068Vancouver : کپی

غنوی امیر. طرح اندیشه مهدویت در قرآن. مشرق موعود. 1391 [cited 2021June23];6(23):25-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190068IEEE : کپی

غنوی، ا.، 1391. طرح اندیشه مهدویت در قرآن. مشرق موعود, [online] 6(23), pp.25-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190068. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی