برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

انديشه وحدت وجود در همس الجفون ميخائيل نعيمه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

يكي از نظرياتي كه از ديرباز به متصوفه نسبت داده شده، نظريه وحدت وجود است كه اساسي فلسفي-عرفاني دارد. اين نظريه كه به وحدت موجودات هستي نظر دارد، در عالم عرفان و فلسفه از جايگاه ويژه اي برخوردار است. درباره اين نظريه ديدگاه هاي متفاوتي بيان شده است و عارفان وحدت انديشي چون بايزيد بسطامي، حلاج و ابن عربي درباره آن سخن گفته اند. در دوره معاصر نيز كم نيستند شاعران و اديباني كه به اين مقوله روي آورده و در آثارشان به آن پرداخته اند؛ ميخائيل نعيمه، انديشمند و اديب وحدت بين و يگانه انديش عرب، از آن جمله است. بيش تر آثار نعيمه به نثر است و همس الجفون تنها مجموعه شعري او به شمار مي رود كه در آن به روش هاي مختلف، عرفاني ترين ابيات را درباره اين رويكرد و مشرب عرفاني سروده است.
نعيمه در اشعارش، مانند شاعري فيلسوف منبع ذات انساني را جويا مي شود و اعتقاد دارد كه روح انسان جزئي از روح خداوند است و ذات خداوندي و هستي و آفريدگان و طبيعت، كل زيبايي به نام خداوند را تشكيل مي دهند؛ كلي كه از آن شروع شده و به آن برمي گردند.
اين پژوهش در پي آن است كه با روش تحليلي-توصيفي، بروز و ظهور اين پديده عرفاني-فلسفي را در اشعار اين شاعر تازي، مورد بررسي و واكاوي قرار دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مسبوق، س.، و عزیزی، ع.، و فرزبود، ح. (1391). اندیشه وحدت وجود در همس الجفون میخائیل نعیمه. ادبیات عرفانی (علوم انسانی الزهرا), 3(6), 121-142. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190059Vancouver : کپی

مسبوق سیدمهدی، عزیزی علی، فرزبود حدیثه. اندیشه وحدت وجود در همس الجفون میخائیل نعیمه. ادبیات عرفانی (علوم انسانی الزهرا). 1391 [cited 2021May15];3(6):121-142. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190059IEEE : کپی

مسبوق، س.، عزیزی، ع.، فرزبود، ح.، 1391. اندیشه وحدت وجود در همس الجفون میخائیل نعیمه. ادبیات عرفانی (علوم انسانی الزهرا), [online] 3(6), pp.121-142. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=190059. 

 
بازدید یکساله 101 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی