برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل مقايسه مضامين برجسته شعر فرخي يزدي و عارف قزويني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

عارف قزويني و فرخي يزدي دو تن از چهره هاي شعري دوره مشروطه اند که زندگي شان با حوادث و رخدادهاي عصر خويش پيوند خورده است. آن ها با سلاح شعرشان عليه بيدادگري ها و ظلم و ستم هاي روزگار به مبارزه برمي خيزند. از همان آغاز، طرف داري و حمايت خود را از نهضت مشروطه اعلام و در سروده هايشان منعکس مي کنند. بعد از استقرار مشروطيت نيز، به مبارزه خود با عوامل استبداد داخلي و استعمار خارجي ادامه مي دهند و در اين راه سختي ها و رنج هاي فراواني متحمل مي شوند، ولي دست از مبارزه برنمي دارند. سرانجام نيز يکي به دست دژخيمان در زندان کشته مي شود و ديگري در تبعيد و تنهايي و انزوا جان مي سپارد.
وظيفه خطير اشعار فرخي و عارف بيداري توده مردم است. جهان بيني آن ها بر اساس حوادث و مقتضيات زمان شکل مي گيرد. مضمون اغلب اشعارشان بر محور آزادي، وطن، دفاع از طبقه رنجبر، مبارزه با جهل و خرافات، و انتقادهاي اجتماعي مي چرخد. مقايسه انديشه هاي سياسي اجتماعي آن ها نشان مي دهد، که با وجود اختلافات بسيار، نقاط اشتراکشان نيز کم نيست. در اين مقاله تلاش مي شود نقاط اختلاف و اشتراک انديشه هاي اين دو شاعر برجسته عصر مشروطه در موضوعاتي چون آزادي، وطن، انتقاد از عملکرد دستگاه هاي دولتي، عشق، و اسطوره با شواهد شعري آن ها نشان داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهمنی مطلق، ی.، و پورطریفی، ع. (1391). تحلیل مقایسه مضامین برجسته شعر فرخی یزدی و عارف قزوینی. ادبیات پارسی معاصر, 2(2), 19-36. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189962Vancouver : کپی

بهمنی مطلق یداله، پورطریفی علی. تحلیل مقایسه مضامین برجسته شعر فرخی یزدی و عارف قزوینی. ادبیات پارسی معاصر. 1391 [cited 2021August04];2(2):19-36. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189962IEEE : کپی

بهمنی مطلق، ی.، پورطریفی، ع.، 1391. تحلیل مقایسه مضامین برجسته شعر فرخی یزدی و عارف قزوینی. ادبیات پارسی معاصر, [online] 2(2), pp.19-36. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189962. 

 
بازدید یکساله 452 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی