5 SID.ir | مقايسه تاثير درمان هفتگي و روزانه با آهن بر کودکان 6 تا 24 ماهه مبتلا به کم خوني فقر آهن در جنوب شهر تهران

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير درمان هفتگي و روزانه با آهن بر کودکان 6 تا 24 ماهه مبتلا به کم خوني فقر آهن در جنوب شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، شهرك قدس، بلوار شهيد فرحزادي، خيابان ارغوان غربي، دانشكده علوم تغذيه و صنايع غذايي، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي، گروه تغذيه جامعه
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کم خوني ناشي از فقر آهن يکي از عمده ترين مشکلات تغذيه اي در گروه هاي مختلف بخصوص زنان باردار و کودکان در دنيا مي باشد. هدف از اين پژوهش مقايسه تاثير درمان هفتگي و روزانه با آهن بر کودکان 6 تا 24 ماهه متبلا به کم خوني فقر آهن در جنوب شهر تهران است.
مواد و روش ها: اين بررسي از نوع کارآزمايي باليني
(Clinical trial) بوده که بر روي 160 کودک کم خون (با استفاده از نتيجه آزمايش هموگلوبين خون کودکان با دستگاه ديجيتال) انجام شده است. به کودکان گروه شاهد (80 نفر بودن) روزانه، هر روز صبح 5 سي سي شربت فروسولفات که حاوي 40 ميلي گرم فروسولفات بود داده شد و در گروه مداخله، آهن به مقدار فوق و فقط هفته اي يک روز آن هم جمعه صبح داده شد. هموگلوبين خون کودکان، در شروع مطالعه، بعد از 3 ماه و بلافاصله پس از اتمام درمان (6 ماه) بر اساس استاندارد بهداشت جهاني سنجش شده است. اطلاعات از طريق پرسشنامه، معاينات باليني، ملاقات در منزل، نتايج آزمايشگاهي جمع آوري شد و توسط نرم افزار اس پي اس اس 11.5 تحليل شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که در هر دو روش آهن ياري تاثير معني داري در افزايش ميزان هموگلوبين کودکان وجود دارد. ميزان پذيرش مادران نسبت به آهن ياري هفتگي (77 درصد) به طور معني داري بهتر از آهن ياري روزانه (49 درصد) بود.
نتيجه گيري: درمان هفتگي با آهن در مقايسه با درمان روزانه به دليل تاثير مشابه روي ميزان هموگلوبين کودکان و همچنين بدليل پذيرش و استقبال بيشتر مادران از نوع دارو و هزينه کمتر مي تواند راه کار مناسبي براي درمان با کم خوني در بين کودکان 6 تا 24 ماه باشد.

 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی