برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  10 , شماره  25 ; از صفحه 101 تا صفحه 112 .
 
عنوان مقاله: 

سنجش تطبيقي تصوير ذهني شهروند و شهرساز به مفهوم کيفيت محيط شهري (مطالعه موردي: بافت فرسوده شهر قزوين)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین
 
چکیده: 

زيستگاه انساني هنگامي مي تواند بيشترين مطلوبيت را براي انسان حاصل کند، که انتظارات وي را برآورده سازد. اين انتظارات در قالب ابعاد مختلف زيست محيطي، اجتماعي، کالبدي، اقتصادي و ... معنا پيدا مي کند. چنانچه هر يک از اين عوامل در محيط زندگي يک فرد فاقد کيفيات مطلوب باشد، بر ادراک و احساس وي از فضا و در نتيجه بر سطح رضايتمندي او از محيط زندگي تاثيرگذار خواهد بود. همانطور که مي دانيم بافت فرسوده شهري به عرصه هايي از محدوده قانوني شهرها اطلاق مي شود که به دليل فرسودگي و سطح نازل کيفيت محيطي در آنها مسايل و مشکلات خاصي را براي شهرها به وجود آورده اند؛ و همواره شاهد اين موضوع هستيم که در اين بافت ها توقعات شهروندان در ارتباط با کيفيت محيط سکونت خود تحقق نيافته و رضايت ساکنين از فضاي زندگي در سطوح پاييني قرار دارد. شايد بتوان علت اين مطلب را در عدم همسويي انگاره هاي شهروندان از يک فضاي زيستي مطلوب - که به رضايتمندي آنان از محل زندگي شان مي انجامد - با رويکردهاي شهرسازان در ساماندهي اين گونه بافت ها يافت.
اين پژوهش با هدف کاربردي و در راستاي ارتقاي کيفيت محيط در بافت هاي فرسوده شهري در پي پاسخ دادن به اين سوال است که اولويت معيارها و شاخص هاي کيفيت محيط در بافت هاي فرسوده شهري با تاکيد بر تصوير ذهني شهروندان از يک سو و نگاه مسوولان و کارشناسان امور شهري از سوي ديگر کدامند؟ در اين راستا، با استفاده از روش توصيفي - تحليلي و با به کارگيري نرم افزار SPSS در تجزيه و تحليل داده ها و آزمون هاي آناليز واريانس يکطرفه (Oneway) و آزمون دانکن در گروه بندي (HSD) سعي دارد به ارزيابي و رتبه بندي اين مولفه ها بپردازد. نتايج حاصل بيانگر آن است که شهروندان اولويت پايين بودن سطح کيفيت زندگي در اين بافت ها را در عدم توجه به مسايل فيزيکي و کالبدي محيط بافت هاي فرسوده شهري و سطح پايين وضعيت اقتصادي ساکنان مي دانند؛ در حالي که در رويکرد شهرسازان به بافت هاي فرسوده شهري معيارهاي محيطي، مديريتي به نسبت بيشتري از ساير مولفه ها دچار نابساماني هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاکاوند، ا.، و براتی، ن.، و امین زاده گوهرریزی، ب. (1392). سنجش تطبیقی تصویر ذهنی شهروند و شهرساز به مفهوم کیفیت محیط شهری (مطالعه موردی: بافت فرسوده شهر قزوین). باغ نظر, 10(25), 101-112. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189888Vancouver : کپی

کاکاوند الهام، براتی ناصر، امین زاده گوهرریزی بهرام. سنجش تطبیقی تصویر ذهنی شهروند و شهرساز به مفهوم کیفیت محیط شهری (مطالعه موردی: بافت فرسوده شهر قزوین). باغ نظر. 1392 [cited 2021May10];10(25):101-112. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189888IEEE : کپی

کاکاوند، ا.، براتی، ن.، امین زاده گوهرریزی، ب.، 1392. سنجش تطبیقی تصویر ذهنی شهروند و شهرساز به مفهوم کیفیت محیط شهری (مطالعه موردی: بافت فرسوده شهر قزوین). باغ نظر, [online] 10(25), pp.101-112. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189888. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 425 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی