برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  10 , شماره  25 ; از صفحه 89 تا صفحه 100 .
 
عنوان مقاله: 

نگره مولف و آثار کمال الدين بهزاد و رضا عباسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر، دانشگاه الزهرا (س)
 
چکیده: 

آثار نگارگري ايران عرصه پرباري جهت انجام پژوهش هاي معاصر است. در ميان نشانه هاي پراهميت در آثار نگارگري ايران موضوع امضا و نام هنرمند را مي توان مطرح کرد. امضا و نوشتن نام مولف به نوعي صحه بر ثبت نگاره به دست هنرمندي خاص است. اين سنت به نوعي اثر را شناسنامه دار و به عبارتي اصل و نسب دار مي کند. نام هنرمند که بر سينه اثر بدرخشد رابطه خويشاوندي آن درست از کار در مي آيد و راه بر انتساب آن به هر هنرمند يا هنرمندان ديگر بسته مي شود. بحث مولف، امضا و روش به کارگيري آن توسط هنرمندان ايراني مانند رضا عباسي و کمال الدين بهزاد در دوره صفوي و تيموري با توجه به نظريه هاي انتقادي معاصر هدف مهم اين پژوهش تلقي مي شود. نيل به اين هدف با روشي تطبيقي - تحليلي تحقق پيدا مي کند تا پاسخي بر اين سوال باشد که نظريه مولف را چگونه مي توان دسته بندي کرد و در آثار رضا عباسي و بهزاد چگونه مقوله مولف / پديد آورنده و رقم زدن را مي توان تحليل کرد؟
به منظور فراهم ساختن پاسخ مساله پيش گفته، در بخش اول، بحث مولف در حوزه نقد ادبي بررسي مي شود. سپس به طور تطبيقي بحث مولف در نگاره هاي دو هنرمند مذکور از دوره صفوي و تيموري مقايسه مي شود. نتيجه حاصل اين است که بسياري از هنرمندان ايراني و سرآمد آنها «رضا عباسي» و «کمال الدين بهزاد»، به صورت عملي نظريه هايي درباره مولف مطابق نظريه هاي انتقادي معاصر را در آثارشان به مرحله اجرا درآورده اند. در سده دهم به دليل تحولات خاص، مفهوم جديدي از هنرمند به ميان مي آيد. تا پيش از اين زمان، اثر هنري از بقيه وجوه شرايط تحقق يک اثر (مانند مخاطب و هنرمند) با اهميت تر بود. با تنومند شدن رو به فزوني وجه هنرمند و مولف، يافتن ردپاي مولف در اثر هنري ويژگي برجسته اي شد. جدا از مضامين سنتي مربوط به هنرمند و مولف، اعتقاد به حضور غايب مولف در آثار بهزاد و کاربرد آن به مثابه مولفه اي کارکردي در آثار رضا عباسي مناسب ترين نتيجه همخواني با نظريه هاي معاصر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آفرین، ف. (1392). نگره مولف و آثار کمال الدین بهزاد و رضا عباسی. باغ نظر, 10(25), 89-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189887Vancouver : کپی

آفرین فریده. نگره مولف و آثار کمال الدین بهزاد و رضا عباسی. باغ نظر. 1392 [cited 2021May18];10(25):89-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189887IEEE : کپی

آفرین، ف.، 1392. نگره مولف و آثار کمال الدین بهزاد و رضا عباسی. باغ نظر, [online] 10(25), pp.89-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189887. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 207 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی