برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  10 , شماره  25 ; از صفحه 49 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

شربت و شربت خانه در گذر زمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 

در گذشته، اغلب شهرها و روستاهاي ايران داراي فضاهاي گردهمايي نظير شربت خانه ها بودند که مردم براي گفتگو و استراحت موقت در اين اماکن گرد هم مي آمدند، شربتي مي آشاميدند و در باب موضوعات محلي روز مذاکره مي کردند. در همين اماکن بود که ايرانيان با ذوق و اشتياق وافر به اشعار و داستان هاي شاهنامه گوش فرا مي دادند.
در خصوص قدمت و اينکه از چه زماني شربت خانه ها در ايران آغاز به کار کردند اطلاعات درستي در دست نيست. با اين حال، گمان مي رود نخستين شربت خانه ها پس از ظهور اسلام و منع مذهبي نوشيدن شراب، در دوره سلطنت تيمور در شهر سمرقند پديد آمد و در زمان شاه اسماعيل صفوي به اوج رسيد و در نهايت در همان دوره با آمدن قهوه رو به زوال رفت. همراه با رسم شربت نوشي در دربار صفوي، شغل شربت دارباشي نيز پديد آمد و از مناصب مهم درباري شد. دگرگوني هاي فرهنگي در جامعه کنوني ما سبب به فراموشي سپرده شدن سنت ها و آداب و رسوم گذشتگان شده است. از اين رو پژوهش در خصوص جامعه سنتي و شناخت ارزش هاي اجتماعي - فرهنگي آن اهميت چشمگيري دارد. در اين پژوهش، با استفاده از روش توصيفي - تطبيقي، ضمن بيان تاريخچه و نقش شربت خانه در زندگي اجتماعي ايرانيان، معماري اين نهاد اجتماعي و فرهنگي معرفي و در آخر مقايسه اي ميان ويژگي هاي معماري فضاهاي تعاملي همچون شربت خانه ها و قهوه خانه ها از سويي و از سوي ديگر ميان معماري شربت خانه هاي موجود انجام شده است. يافته ها بيانگر آن است که شربت خانه ها و قهوه خانه ها معمولا براي انجام فعاليت هاي جمعي به صورت مرکزگرا؛ و بنا بر نوع استفاده و کاربري حکومتي يا مردمي آن، داراي معماري برونگرا يا درونگرا بوده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، آ. (1392). شربت و شربت خانه در گذر زمان. باغ نظر, 10(25), 49-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189871Vancouver : کپی

حسینی آرزو. شربت و شربت خانه در گذر زمان. باغ نظر. 1392 [cited 2021September25];10(25):49-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189871IEEE : کپی

حسینی، آ.، 1392. شربت و شربت خانه در گذر زمان. باغ نظر, [online] 10(25), pp.49-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189871. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 344 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی