برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  20 , شماره  70 ; از صفحه 36 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

سازگاري هيجاني در افراد نابارور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار کشاورز، مجتمع بیمارستانی امام خمینی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ناباروري در واقع يک بحران پيچيده زندگي است که از لحاظ روان شناختي تهديد کننده و از لحاظ هيجاني فشار آور است. شايد به همين دليل مي باشد که بسياري از مولفان پيامدهاي روان شناختي ناباروري را به واکنش هاي سوگ عمومي تشبيه کرده اند. زوج هاي نابارور علاوه بر آن که با يک سلسله مشکلات جسماني روبرو هستند در پي تشخيص، درمان و سير بيماري، دسته اي از مشکلات رواني را نيز تجربه مي کنند در اين مقاله به بررسي سازگاري هيجاني افراد نابارور در چهارچوب پيامدهاي روانشناختي (افسردگي، اضطراب، مسائل ارتباطي و جنسي، و مشکلات شخصيتي) ناباروري در مراحل مختلف درمان بررسي شده است. اين مطالعه با هدف بررسي مشکلات روانشناختي و استفاده از درمان هاي روانشناسي در بيماران نابارور انجام شده است.
مواد و روش ها: ادبيات پژوهشي بررسي شده در اين پژوهش شامل اغلب مطالعات انجام شده در دو دهه گذشته است. اطلاعات بر اساس كلمات كليدي ناباروري، حاملگي، افسردگي، اضطراب، اختلالات روانشناسي، رضايت زناشوئي، مداخلات روانشناسي و روانپزشكي و اختلالات شخصيت ... از سايت هايAmazon
and PubMed Scholar, Google, Scpous  بدست آمده است. همچنين تمامي اين اطلاعات مطابق با مقالاتي است كه پيش از سال 2006 منتشر شده و تقريبا همه آن ها در دسترس مي باشند.
يافته ها: نتايج به دست آمده از مطالعات مختلفي که توسط مولفان اين مقاله صورت گرفته است، حاکي است که بيش از نيمي از افراد (زنان، مردان و زوج ها) نابارور پس از درمان ناموفق ناباروري به نوعي در سازگاري هيجاني موفق مي شوند و 48 درصد زنان نابارور و 23.8 درصد مردان نابارور از درجات مختلف افسردگي رنج مي برند. 44 درصد زنان نابارور مبتلا به اختلالات رواني هستند. نارضايتي زناشوئي و مشکلات جنسي در اين گروه بيماران از شيوع بيشتر برخوردار است. زنان نابارور نا استوارتر و بي ثبات تر از زنان بارور هستند و رواندرماني حمايتي يکي از موثرترين روش هاي درمان روانشناختي بيماران نابارور مي باشد.
نتيجه گيري: شيوع بالاي اختلالات روانپزشکي (خصوصا اضطراب و افسردگي) به شکل عدم سازگاري هيجاني نا مطلوب را نشان مي دهند که لزوم مداخلات روانپزشکي و روان درماني را ضروري مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رمضان زاده، ف.، و نوربالا، ا.، و عابدی نیا، ن. (1389). سازگاری هیجانی در افراد نابارور. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), 20(70), 36-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189800Vancouver : کپی

رمضان زاده فاطمه، نوربالا احمدعلی، عابدی نیا نسرین. سازگاری هیجانی در افراد نابارور. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery). 1389 [cited 2021May10];20(70):36-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189800IEEE : کپی

رمضان زاده، ف.، نوربالا، ا.، عابدی نیا، ن.، 1389. سازگاری هیجانی در افراد نابارور. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), [online] 20(70), pp.36-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189800. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 253 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی