برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر سايتوتوكسيسيتي و بازدارندگي پيروكسيكام بر فعاليت ماتريكس متالوپروتئينازها در مقايسه با ديكلوفناك و دگزامتازون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، گروه پاتوبیولوژی
 
چکیده: 
سابقه و هدف: نظر به نقش ماتريكس متالوپروتئينازها (MMPs) در فيزيوپاتولوژي بسياري از بيماريهاي التهابي نظير آرتريت روماتوئيد و انواع بدخيميها، در اين مطالعه تاظثير پيروكسيكام در مقايسه با ساير تركيبات ضدالتهابي استروئيدي و غير استروئيدي بر فعاليت ماتريكس متالوپروتئينازها بررسي شده است.
مواد و روشها: در اين مطالعه از روش زايموگرافي و سايتوتوكسيسيته سلولي بهره گرفته شد؛ به ميزان 10 تا 200 ميكروگرم در ميلي ليتر از تركيبات دگزامتازون، ديكلوفناك و پيروكسيكام به محيط كشت سلولهاي فيبروساركوما (Wehi 164)، با توجه به توانايي اين سلولها در توليد ميزان بالاي آنزيم MMPs اضافه شد.
يافته ها: براساس يافته هاي اين تحقيق مشخص گرديد كه كليه اين تركيبات توانايي كاهش فعاليت ماتريكس متالوپروتئينازها را دارا ميباشند. از طرفي با بررسي اثرا سايتوتوكسيسيته سلولي دو دسته تركيبات استروئيدي و ضدالتهابي غيراستروئيدي (دگزامتازون، ديكلوفناك و پيروكسيكام) مشخص گرديد كه پيروكسيكام سميت به مراتب كمتري نسبت به ديكلوفناك دارا ميباشد؛ به طوري كه مقايسه حداقل مقدار داروي لازم براي كشتن پنجاه درصد سلولها، براي ديكلوفناك حدود بيست ميكروگرم بر ميلي ليتر و براي دگزامتازون و پيروكسيكام حدود هشتاد ميكروگرم بر ميلي ليتر مي باشد. اين در حالي است كه ديكلوفناك در مقادير بالاتر از سميت بيشتري نسبت به دو تركيب ديگر برخوردار است؛ به طوري كه اثرات ناخواسته فراواني نظير جلوگيري از پروليفراسيون سلولي و مرگ آن را موجب ميگردد. از طرفي مقادير بالاي دگزامتازون و پيروكسيكام سميت به مراتب كمتري را نشان داده اند. همچنين بر مبناي يافته هاي مذكور سايتوتوكسيسيته اين تركيب با كاهش فعاليت ماتريكس متالوپروتئينازها همخواني دارد.
نتيجه گيري و توصيه ها: با در نظر گرفتن يافته هاي فوق ميتوان با تنظيم مقدار داروي مورد نياز در جهت تعديل بيان و فعاليت ماتريكس متالوپروتئينازها نسبت به تجويز دوز مناسب و تصحيح شرايط اقدام نمود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خدادادی، ع.، و سعادت، ف.، و خرمی زاده، م.، و میرشفیعی، س.، و حکمت، خ. (1382). اثر سایتوتوکسیسیتی و بازدارندگی پیروکسیکام بر فعالیت ماتریکس متالوپروتئینازها در مقایسه با دیکلوفناک و دگزامتازون. کومش, 5(2-1), 1-6. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1897Vancouver : کپی

خدادادی علی، سعادت فرشید، خرمی زاده محمدرضا، میرشفیعی سیدعباس، حکمت خدیجه. اثر سایتوتوکسیسیتی و بازدارندگی پیروکسیکام بر فعالیت ماتریکس متالوپروتئینازها در مقایسه با دیکلوفناک و دگزامتازون. کومش. 1382 [cited 2021June15];5(2-1):1-6. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1897IEEE : کپی

خدادادی، ع.، سعادت، ف.، خرمی زاده، م.، میرشفیعی، س.، حکمت، خ.، 1382. اثر سایتوتوکسیسیتی و بازدارندگی پیروکسیکام بر فعالیت ماتریکس متالوپروتئینازها در مقایسه با دیکلوفناک و دگزامتازون. کومش, [online] 5(2-1), pp.1-6. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1897. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی