برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حق دسترسي به غذا از منظر حقوق بين الملل بشردوستانه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات تهران، دانشکده علوم و مهندسی صنایع غذایی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به نقش غذا و رساندن آن به افراد نيازمند در شرايط اضطراري به ويژه در مخاصمات مسلحانه داخلي و بين المللي و نظر بر اينکه در اين نوع وضعيت ها حقوق بين الملل بشردوستانه حاکم است، ضرورت دارد اين موضوع از جوانب مختلف مورد بررسي قرار گيرد.
مواد و روش ها: روش انجام اين تحقيق بر اساس روش هاي رايج در علوم اجتماعي توصيفي و تحليلي مي باشد
.
يافته ها: با توجه به بررسي اسناد، مدارک مرتبط با حقوق بين الملل بشر دوستانه در ارتباط با حق بر غذا مشخص گرديد که کنوانسيون ها، پروتکل هاي مربوطه، حق بر غذا را در اين وضعيت ها به خوبي شناسائي کرده و تعهدات کشورها و طرفين مخاصمه در زمينه رساندن غذا به افراد نيازمند را به طور دقيق بيان کرده است.
نتيجه گيري: حقوق بين الملل بشردوستانه تعهدات الزام آوري در زمينه حق غذا در زمان مخاصمات مسلحانه بين المللي و شرايط اشغال ايجاد نموده و تا آن حد پيش رفته که استفاده از سلاح گرسنگي در اين منازعات را به منزله جنايات جنگي، جنايات نسل کشي و جنايات عليه بشريت قلمداد نموده، ولي حقوق بين الملل بشر دوستانه تعهدات الزام آوري در زمينه حق غذا به ويژه کمک رساني غذائي به غير نظاميان در مخاصمات مسلحانه داخلي ايجاد ننموده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسفندیاری، چ.، و کوشا، س.، و میرعباسی، س. (1392). حق دسترسی به غذا از منظر حقوق بین الملل بشردوستانه. علوم غذایی و تغذیه, 10(3 (پیاپی 39)), 73-86. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189604Vancouver : کپی

اسفندیاری چنگیز، کوشا سهیلا، میرعباسی سیدباقر. حق دسترسی به غذا از منظر حقوق بین الملل بشردوستانه. علوم غذایی و تغذیه. 1392 [cited 2021May10];10(3 (پیاپی 39)):73-86. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189604IEEE : کپی

اسفندیاری، چ.، کوشا، س.، میرعباسی، س.، 1392. حق دسترسی به غذا از منظر حقوق بین الملل بشردوستانه. علوم غذایی و تغذیه, [online] 10(3 (پیاپی 39)), pp.73-86. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189604. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی