برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سنتز نانوذرات نقره روي پارچه پنبه اي با استفاده از پلي وينيل پيروليدون به عنوان عامل كاهنده و پايداركننده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشکده مهندسی نساجی
 
چکیده: 

نانوذرات نقره كاربردهاي گسترده اي در صنايع مختلف دارند، به ويژه اثر ضدميكروبي آنها روي پليمرها و الياف نساجي شناخته شده است. در روش هاي معمول اين نانوذرات با كاهش شيميايي نيترات نقره سنتز مي شوند، اما در كار حاضر، روش جديدي ارائه شده كه در آن از محلول آمونياكي نقره استفاده شده كه با به كارگيري يك تركيب كاتيوني پايدار شده است. بر اين اساس، ابتدا نيترات نقره با قليا به اكسيد نقره تبديل شده و سپس با استفاده از محلول آمونياك به شكل محلول نقره آمونياكي [Ag (NH3)+]2 در آمده است. در ادامه با افزودن پلي وينيل پيروليدون (PVP) به عنوان عامل كاهنده و پايداركننده همراه با تابش UV-C نانوذرات نقره سنتز شده است.
خواص نانوذرات نقره سنتزشده شامل پلاسمون سطحي ذرات، بلورينگي، اندازه ذرات و توزيع پراكندگي آنها بررسي شده است. سپس، كالاي پنبه اي سفيدگري شده با استفاده از نانوذرات نقره سنتزشده در غلظت هاي مختلف به روش پد تكميل شده و برخي خواص كالاي تكميل شده بررسي شده است. اين آزمون ها شامل بررسي طيف انعكاسي، بررسي رنگ با تعيين مقادير شاخص هاي رنگيa*، b* و L*، بررسي شكل شناسي سطح و بررسي وجود نقره با استفاده ازEDAX  بوده است. همچنين، فعاليت ضدباكتري نمونه تكميل شده به كمك يك باكتري گرم مثبت Staphylococcus aureus و يك باكتري گرم منفي Escherichia coli بررسي و تاييد شده است.
پايداري خواص ضدباكتري نمونه تكميل شده نيز در برابر شست و شو ارزيابي شده است. نتايج نشان مي دهد، به كارگيري نانوذرات نقره به مقدار بسيار كم (
ppm (۲۰۰ در روش پد روي پارچه پنبه اي سفيد مي تواند تا ۲۰ مرتبه شست و شوي خانگي پايدار باشد و فعاليت ضدباكتري آن تا بيش از %۹۷ حفظ شود. در اين روش، پلي وينيل پيروليدون علاوه بر پايداري نانوذرات نقره در محلول سبب پايداري مناسب آنها روي پارچه پنبه اي نيز شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 596 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی