برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

استخراج سريع DNA ژنومي استافيلوکوکوس اورئوس توسط دترجنت هاي رخشويي و ارزيابي کارايي اين DNA در انجام فرايندهاي پائين دستي با استفاده از PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج)، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: جداسازي DNA ژنومي از سلول هاي باکتريايي از جمله فرايندهايي است که به طور معمول در اکثر آزمايشگاه هاي بيولوژيک انجام مي گيرد و لذا براي آن روش هاي گوناگوني به صورت دستي و استفاده از کيت ارايه شده است، اما اين روش ها ممکن است وقت گير و هزينه بر باشند. در اين مقاله جهت دستيابي به روشي سريع و کم هزينه استخراج DNA ژنومي باکتري استافيلوکوکوس اورئوس با استفاده از تعدادي از برندهاي دترجنت هاي رختشويي موجود در ايران مورد بررسي قرار گرفت.
روش بررسي: برندهاي تاژ از نوع 5 آنزيم و برند سافتلن از نوع 3 آنزيم، برندهاي دريا و پاک فاقد آنزيم در غلظت هاي 5، 10، 20، 40، 80 ميلي گرم در ليتر مورد استفاده قرار گرفتند. در ادامه جهت بررسي کارايي
DNA استخراج شده در انجام فرايندهاي پايين دستي، تست PCR اختصاصي براي ژن femA موجود در ژنوم باکتري استافيلوکوکوس اورئوس انجام گرفت.
يافته ها: بررسي
DNA استخراج شده توسط غلظت هاي مختلف برندهاي مورد آزمايش نشان داد که محصول بدست آمده با استفاده از غلظت 40mg/lit پودر برند تاژ و سافتلن، داراي مناسب ترين نتيجه از نظر دو شاخص غلظت (µg/ml) و خلوصDNA (A260/A280)  مي باشد که قابل مقايسه با نمونه هاي بدست آمده از روش دستي و کيت است. اين شاخص ها به ترتيب 387.5 و 1.88 (تاژ)، 254.1 و 2.80 (سافتلن)، 396.6 و 1.95 (دستي) و 423.3 و 2.2 (کيت) بود. در ادامه نتايج PCR انجام گرفته با استفاده از اين DNA ها نشان داد که استخراج ژنوم با استفاده از دترجنت هاي رخشويي هيچ تاثيري بر روي کارايي آن به منظور استفاده در فرايندهاي پايين دستي ندارد.
نتيجه گيري: از يافته هاي اين تحقيق مي توان نتيجه گرفت که از غلظت هاي مناسب دترجنت هاي رخشويي مي توان به منظور استخراج
DNA ژنومي با راندمان مشابه روش هاي استخراج دستي و کيت استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 306 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی