برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هپاتيت B نهفته در بيماران تحت همودياليز مزمن در بيمارستان پنجم آذر گرگان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه میکروبیولوژی، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گلستان، گرگان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: عفونت با ويروس هپاتيت B يک معضل بزرگ بهداشتي در سراسر جهان است. فرم مزمن و مخفي عفونت هپاتيت B در بيماران همودياليزي در کشورهاي در حال توسعه همچنان بالا است. هپاتيت B نهفته به معني حضور DNA ويروس هپاتيت B در سرم در غياب تشخيص آنتي ژن سطحي اين ويروس مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي شيوع عفونت نهفته هپاتيت B در بيماران تحت همودياليز مي باشد که داراي ريسک بالاتري جهت ابتلا به اين عفونت هستند.
روش بررسي: مطالعه بر روي 100 بيمار دياليزي که حداقل هفته اي دو نوبت در بيمارستان پنجم آذر گرگان دياليز شده و به روش سرشماري انتخاب شده بودند، انجام شد. تمامي بيماران واکسيناسيون کامل عليه
HBV را دريافت کرده و در سه ماهه اخير HBsAg منفي بودند. سپس 10cc نمونه پلاسما بيماران، به منظور جداسازي و شناسايي HBVDNA با استفاده از روش PCR کيفي به آزمايشگاه ارسال شد.
يافته ها: 48% از بيماران مذکر و 52% آن ها مونث بودند متوسط سن بيماران 54.60 سال بوده و به طور متوسط 48 ماه تحت همودياليز قرار داشتند. در بين تمامي 100 بيمار همودياليزي که مورد مطالعه قرار گرفتند و
HBsAg منفي بودند، موردي از DNA ويروس هپاتيت B يافت نشد و ميزان هپاتيت B نهفته در اين افراد صفر درصد مي باشد.
نتيجه گيري: نتايج بيانگر عدم وجود هپاتيت
B نهفته در افراد تحت همودياليز شهر گرگان و هم راستا با برخي مطالعات بوده و اين امر با توجه به واکسيناسيون کامل بيماران تحت همودياليز عليه HBV قابل توجيه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی