برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  3 , شماره  3 ; از صفحه 251 تا صفحه 257 .
 
عنوان مقاله: 

کانال هاي آبي NtPIP1;1 و NtPIP2;1 توزيع مکاني متفاوتي در سلول هاي گياه توتون دارند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اراک، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

هدف: حرکت آب از عرض غشاهاي سلولي با حضور پروتئين هايي بنام کانال آبي يا آکواپورين تسهيل مي شود. کانال هاي آبي غشاپلاسمايي گياهان به دو گروه PIP1s و PIP2s تقسيم مي شوند که فعاليت انتقال آب متفاوتي را نشان مي دهند به طوري که PIP1s غيرفعال بوده، در حاليکه PIP2s افزايش قابل توجهي را در ضريب نفوذپذيري آبي اسموتيک غشا () موجب مي شود. اين تفاوت در فعاليت انتقال آب آن ها مي تواند ناشي از مکان متفاوت آن ها در سلول باشد. هدف از اين تحقيق بررسي مکان درون سلولي دو کانال آبي NtPIP1;1 (عضو گروه PIP1s) و NtPIP2;1 (عضو گروه PIP2s) در سلول هاي زنده مزوفيل برگ گياه توتون است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي توالي
cDNA دو کانال آبي به توالي ژن کد کننده پروتئين فلورسانت سبز (GFP) متصل گرديد و به طور موقتي در پروتوپلاست هاي تهيه شده از مزوفيل برگ توتون بيان شدند. سپس با استفاده از طول موج برانگيختگي نور آبي مکان درون سلولي اين دو کانال آبي در زير ميکروسکوپ فلورسانس بررسي شد.
نتايج: نتايج نشان داد که
NtPIP1;1 در ساختارهاي غشايي داخل سلول باقي مانده در حالي‏که NtPIP2;1 به غشا پلاسمايي منتقل مي شود. بيان همزمان وکتور هاي حامل توالي NtPIP1;1-GFP و HDEL-YFP (نشانگر شبکه اندوپلاسمي متصل به پروتئين با فلورسانس زرد) در پروتوپلاست ها نشان داد که NtPIP1;1 در مکان هايي مشابه با HDEL (ليزين- آسپارتيک اسيد- گلوتاميک اسيد-لوسين) در سلول قرار مي گيرد.
نتيجه گيري: کانال آبي
NtPIP2;1 به غشا پلاسمايي سلول مستقر شده در حالي‏که NtPIP1;1 در داخل شبکه آندوپلاسمي باقي مانده و به غشا پلاسمايي منتقل نمي شود و به همين دليل فاقد فعاليت انتقال آب است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 86 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی