برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 23 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

سطح بندي محلات شهري بر اساس ميزان بهره مندي از امکانات و خدمات شهري با بهره گيري از تکنيک TOPSIS (مطالعه موردي: محلات شهر آباده)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

يکي از راه هاي دست يابي به توسعه پايدار شهري، فراهم نمودن امکانات و خدمات مورد نياز شهروندان ساکن در محلات شهري است. در پژوهش حاضر به منظور سنجش محلات چهارده گانه شهر آباده از نظر ميزان دستيابي افراد ساکن در محلات شهري به امکانات و خدمات مورد نياز، ابتدا سرانه وضع موجود هر يک از افرد از کاربري هاي خدماتي وضع موجود شهر از نقشه DWG شهر با مقياس 1:10000 استخراج گرديد و سپس با بهره گيري از تکنيک تاپسيس، به ارزيابي هر يک از محلات از نظر ميزان برخورداري از امکانات و خدمات پرداخته شد و نتايج به صورت سطح بندي محلات شهر در 5 دسته از نظر ميزان دست يابي به خدمات ارائه گرديد. بررسي نتايج حاصل از ميزان برخورداري محلات شهري آباده از امکانات و خدمات شهري حاکي از آن است که در بين محلات شهري، از نظر ميزان دستيابي به امکانات و خدمات شهري تفاوت فاحشي بر قرار است، به گونه اي که بين محروم ترين (تل آسياب) و برخوردارترين محلات شهر اختلاف فاحشي وجود دارد. سطح بندي محلات شهري به گونه اي است که سه محله سعدي، بافت قديم و محمود آباد در سطح ورا توسعه، محلات استقلال شرقي و بافت مرکزي ورا توسعه، محلات همت آباد، استقلال غربي، فاطميه و سيدان در سطح متوسط قرار گرفته اند و محله تل آسياب نيز در سطح فرو توسعه يعني پايين ترين سطح برخورداري قرار دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تقوایی، م.، و کیومرثی، ح. (1390). سطح بندی محلات شهری بر اساس میزان بهره مندی از امکانات و خدمات شهری با بهره گیری از تکنیک TOPSIS (مطالعه موردی: محلات شهر آباده). پژوهش و برنامه ریزی شهری, 2(5), 23-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189117Vancouver : کپی

تقوایی مسعود، کیومرثی حسین. سطح بندی محلات شهری بر اساس میزان بهره مندی از امکانات و خدمات شهری با بهره گیری از تکنیک TOPSIS (مطالعه موردی: محلات شهر آباده). پژوهش و برنامه ریزی شهری. 1390 [cited 2021July27];2(5):23-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189117IEEE : کپی

تقوایی، م.، کیومرثی، ح.، 1390. سطح بندی محلات شهری بر اساس میزان بهره مندی از امکانات و خدمات شهری با بهره گیری از تکنیک TOPSIS (مطالعه موردی: محلات شهر آباده). پژوهش و برنامه ریزی شهری, [online] 2(5), pp.23-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=189117. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 527 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی