برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 25 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

رابطه راهبردهاي فراشناختي با پرخاشگري و شيوه هاي مقابله با استرس دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي شهر شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مرودشت
 
چکیده: 

اين پژوهش با هدف بررسي رابطه راهبردهاي فراشناختي با پرخاشگري و شيوه هاي مقابله با استرس دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي شهر شيراز انجام شده است. در اين پژوهش، 360 نفر از دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي شهر شيراز در رده سني 17 تا 19 سال (240 دختر و 120 پسر)، در سال تحصيلي 89-88 که به روش خوشه اي چند مرحله اي انتخاب شدند. به کمک پرسشنامه فراشناخت ولز و کارت رايت هاتون (2004)، پرسشنامه پرخاشگري باس و پري (1992) و پرسشنامه راهبردهاي مقابله اي راجر، جارويس و نجاريان (1993)، ارزيابي شدند. داده ها به کمک آزمون هاي آماري ضريب همبستگي پيرسون، آزمون t براي گروههاي مستقل و تحليل رگرسيون چندگانه تحليل شدند. تجزيه و تحليل داده ها نشان داد که بين راهبردهاي فراشناختي و پرخاشگري و هم چنين، بين راهبردهاي فراشناختي و شيوه هاي مقابله با استرس در سطح p<0.01 رابطه معنادار وجود دارد. در ميان دختران و پسران، پرخاشگري در سطح p<0.001 و بکارگيري شيوه هاي مقابله با استرس در سطح p<0.05 داراي تفاوت معناداري بود. لازم به ذکر است که از ميان راهبردهاي فراشناختي، اعتمادشناختي پيش بيني کننده قوي و معناداري براي پرخاشگري در سطح p<0.001 بود. راهبرد خودآگاهي شناختي پيش بيني کننده قوي و معناداري براي شيوه هاي مقابله اي عقلاني و نفصالي و راهبرد افکار خطرناک و کنترل ناپذير پيش بيني کننده قوي و معناداري براي شيوه هاي مقابله اي هيجاني و اجتنابي در سطح p<0.001 بودند.
نتايج پژوهش نشان داد که راهبردهاي فراشناختي در بروز اختلالات رفتاري از جمله پرخاشگري و هم چنين عدم بکارگيري شيوه هاي مقابله اي متناسب با موقعيت از جانب نوجوانان نقشي موثري ايفا مي کنند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سروقد، س.، و دانش پور، آ. (1389). رابطه راهبردهای فراشناختی با پرخاشگری و شیوه های مقابله با استرس دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی شهر شیراز. روشها و مدلهای روان شناختی, 1(2), 25-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188895Vancouver : کپی

سروقد سیروس، دانش پور آیدا. رابطه راهبردهای فراشناختی با پرخاشگری و شیوه های مقابله با استرس دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی شهر شیراز. روشها و مدلهای روان شناختی. 1389 [cited 2021September27];1(2):25-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188895IEEE : کپی

سروقد، س.، دانش پور، آ.، 1389. رابطه راهبردهای فراشناختی با پرخاشگری و شیوه های مقابله با استرس دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی شهر شیراز. روشها و مدلهای روان شناختی, [online] 1(2), pp.25-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188895. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 286 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی