برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  7 , شماره  25 ; از صفحه 89 تا صفحه 102 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثربخشي داروهاي ريسپريدون و فلوکستين در ترکيب با گروه درماني کنترل تکانه، بر بهبود تکانشگري و لغزش معتادان کراک هرويين تحت درمان نگهدارنده با متادون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: هدف از انجام پژوهش حاضر مقايسه اثربخشي داروهاي ريسپريدون و فلوکستين در ترکيب با گروه درماني کنترل تکانه، بر بهبود تکانشگري و لغزش معتادان کراک هرويين تحت درمان نگهدارنده با متادون بود.
روش: در يک پژوهش نيمه آزمايشي 39 نفر از معتادان به کراک از بين تمامي معتاداني که در يکي از مراکز درمان نگهدارنده در سطح شهر تهران، خدمات درماني دريافت مي کردند، انتخاب شده و به طور تصادفي در سه گروه (13 نفره) گمارده شدند. کاربندي گروه ها به اين ترتيب بود که گروه اول از (ريسپريدون 1 ميلي گرم روزانه - گروه درماني کنترل تکانه، 8 جلسه 90 دقيقه اي درمان نگهدارنده با متادون) گروه دوم از (فلوکستين 20 ميلي گرم روزانه - گروه درماني کنترل تکانه، 8 جلسه 90 دقيقه اي درمان نگهدارنده با متادون) و گروه سوم نيز از (گروه درماني کنترل تکانه، 8 جلسه 90 دقيقه اي درمان نگهدارنده با متادون) بهره مي بردند. همه شرکت کنندگان در پژوهش در مرحله پيش از مداخله و بلافاصله پس از اتمام آن و 2 ماه مرحله پيگيري، مقياس تکانشگري بارت را تکميل کردند. از نظر مرفين و محرک، ادرار مورد بررسي قرار گرفت. براي تحليل داده ها از روش هاي آمار توصيفي و آزمون تحليل واريانس (مانکووا) استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که نمرات تکانشگري در پس آزمون اما نه پيگيري کاهش داشته و اين کاهش بين گروه دوم با دو گروه ديگر، به لحاظ آماري معنادار بوده است. يافته ها همچنين نشان دادند که ميزان لغزش بين گروه ها تفاوت معناداري، در هيچ مرحله اي نداشتند.
نتيجه گيري: ترکيب فلوکستين با متادون و گروه درماني کنترل تکانه، در مقايسه با دو مداخله ديگر، اثربخشي بيشتري بر کاهش تکانشگري اما نه لغزش بيماران کراک، در کوتاه مدت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حدادی، ر.، و فتحی ناز، ح.، و کریمی، م.، و اکبری، س.، و سلطانی نژاد، ن. (1392). مقایسه اثربخشی داروهای ریسپریدون و فلوکستین در ترکیب با گروه درمانی کنترل تکانه, بر بهبود تکانشگری و لغزش معتادان کراک هرویین تحت درمان نگهدارنده با متادون. اعتیاد پژوهی, 7(25), 89-102. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188892Vancouver : کپی

حدادی روح اله، فتحی ناز حمیدرضا، کریمی مهدی، اکبری سعید، سلطانی نژاد نفیسه. مقایسه اثربخشی داروهای ریسپریدون و فلوکستین در ترکیب با گروه درمانی کنترل تکانه, بر بهبود تکانشگری و لغزش معتادان کراک هرویین تحت درمان نگهدارنده با متادون. اعتیاد پژوهی. 1392 [cited 2021May19];7(25):89-102. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188892IEEE : کپی

حدادی، ر.، فتحی ناز، ح.، کریمی، م.، اکبری، س.، سلطانی نژاد، ن.، 1392. مقایسه اثربخشی داروهای ریسپریدون و فلوکستین در ترکیب با گروه درمانی کنترل تکانه, بر بهبود تکانشگری و لغزش معتادان کراک هرویین تحت درمان نگهدارنده با متادون. اعتیاد پژوهی, [online] 7(25), pp.89-102. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188892. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 589 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی