برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  7 , شماره  25 ; از صفحه 11 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

سنخ شناسي فرزندپروري خانواده (ترکيب سبک فرزندپروري پدر و مادر) و تاثير آن بر گرايش به مواد مخدر در نوجوانان پسر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور بروجن
 
چکیده: 

هدف: مواد مخدر و پيامدهاي مصرف آن يکي از چالش هاي بزرگ جوامع امروزي است. از آنجا که خانواده و شيوه هاي فرزندپروري نتايج مهمي را در رشد رواني - اجتماعي فرزندان به بار مي آورند، پژوهش حاضر با هدف بررسي تاثير سنخ شناسي فرزندپروري خانواده بر گرايش نوجوانان به مواد مخدر انجام شده است.
روش: به اين منظور، 375 دانش آموز از بين دانش آموزان دبيرستان هاي دولتي عادي پسرانه شهرستان بروجن در سال تحصيلي 90-1389 به روش خوشه اي چندمرحله اي انتخاب و پرسشنامه اصلاح شده شيوه هاي فرزندپروري شفر - که شيوه فرزندپروري پدر و مادر را به طور جداگانه مي سنجد - و نيز پرسشنامه محقق ساخته گرايش به مصرف مواد مخدر را تکميل کردند. سپس با ترکيب شيوه فرزندپروري پدر و مادر، سنخ فرزندپروري هر خانواده مشخص شد. به دليل پايين نبودن فراواني برخي سنخ هاي فرزندپروري، تنها 6 سنخ وارد تحليل شده و نمرات گرايش به مواد مخدر در بين اين سنخ ها به روش تحليل واريانس يکراهه و آزمون تعقيبي شفه با هم مقايسه شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که داشتن پدر و مادري مقتدر بهترين نتيجه را براي فرزندان به دنبال دارد و کمترين گرايش به مواد را به دنبال داشته است و از سوي ديگر بيشترين گرايش به مواد مخدر در سنخ هايي ديده شده است که هر دو والد سهل گيرند يا حداقل يک والد سهل گير را دربر مي گيرند.
نتيجه گيري: اين يافته ها نشان دهنده اهميت بالاي کنترل والديني در گرايش نوجوانان به مواد مخدر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیفی گندمانی، م.، و صفاری نیا، م.، و کلانتری میبدی، س. (1392). سنخ شناسی فرزندپروری خانواده (ترکیب سبک فرزندپروری پدر و مادر) و تاثیر آن بر گرایش به مواد مخدر در نوجوانان پسر. اعتیاد پژوهی, 7(25), 11-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188879Vancouver : کپی

سیفی گندمانی محمدیاسین، صفاری نیا مجید، کلانتری میبدی سارا. سنخ شناسی فرزندپروری خانواده (ترکیب سبک فرزندپروری پدر و مادر) و تاثیر آن بر گرایش به مواد مخدر در نوجوانان پسر. اعتیاد پژوهی. 1392 [cited 2021July29];7(25):11-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188879IEEE : کپی

سیفی گندمانی، م.، صفاری نیا، م.، کلانتری میبدی، س.، 1392. سنخ شناسی فرزندپروری خانواده (ترکیب سبک فرزندپروری پدر و مادر) و تاثیر آن بر گرایش به مواد مخدر در نوجوانان پسر. اعتیاد پژوهی, [online] 7(25), pp.11-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188879. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 268 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی