برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل مرتبط با گرايش دختران تحصيل کرده به مهاجرت به خارج از كشور: "مطالعه موردي دانشجويان دختر مراجعه کننده به مراکز اعزام به خارج دانشجو شهر شيراز"

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شیراز
 
چکیده: 
اين مطالعه به بررسي عوامل مرتبط با گرايش دختران تحصيل کرده به مهاجرت به خارج از كشور مي پردازد و اين بررسي با توجه به دو دسته از عوامل رانش (دافعه هاي داخلي) در کشور مبدا و عوامل كششي (جاذبه هاي خارجي) در کشورهاي مقصد، طراحي شده است. نوع پژوهش پيمايشي بوده و جمعيت مورد مطالعه آن 120 نفر از دانشجويان دختر مراجعه کننده به مراکز اعزام دانشجويان به خارج از کشور شهر شيراز كه به صورت تصادفي انتخاب شده اند را تشكيل مي دهند. نتايج پ‍ژوهش نشان مي هند كه عواملي نظير: «بيكاري، نداشتن درآمد كافي، برخوردار نبودن از شغل متناسب با رشته تحصيلي، نبود فرصت هاي شغلي مناسب، نبود امنيت شغلي، نبود امكانات، بحران هاي اقتصادي، نبود امكانات علمي، پژوهشي و آزمايشگاهي، كمبود استادان متخصص، توجه نكردن به خواسته هاي افراد تحصيل کرده و رعايت شان علمي آنان، نبود موفقيت در مقاطع تحصيلي بالاتر، محدوديت زنان در انتخاب برخي از رشته هاي تحصيلي خاص و محدوديت آزادي فردي»، به گونه اي معنادار به عنوان عوامل رانشي در مهاجرت دانشجويان دختر به خارج از كشور موثرند. هم چنين، نتايج اين پژوهش نشان مي دهند «توزيع شغل بر اساس مهارت هاي افراد، مناسب بودن درآمد، نظم و ثبات اقتصادي، توزيع عادلانه ثروت، سطح علمي بالاتر، بها دادن به نوآورري، امكانات و خدمات مادي و رفاهي بهتر براي زندگي، تساوي حقوق زن و مرد»، در ديدگاه پاسخگويان به عنوان عوامل كششي نام برده شده اند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاتمی، ع.، و جهانگیری، ج.، و فتاحی، س. (1391). بررسی عوامل مرتبط با گرایش دختران تحصیل کرده به مهاجرت به خارج از کشور: "مطالعه موردی دانشجویان دختر مراجعه کننده به مراکز اعزام به خارج دانشجو شهر شیراز". زن و جامعه (جامعه شناسی زنان), 3(2 (مسلسل 10)), 55-80. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188818Vancouver : کپی

حاتمی علی، جهانگیری جهانگیر، فتاحی سجاد. بررسی عوامل مرتبط با گرایش دختران تحصیل کرده به مهاجرت به خارج از کشور: "مطالعه موردی دانشجویان دختر مراجعه کننده به مراکز اعزام به خارج دانشجو شهر شیراز". زن و جامعه (جامعه شناسی زنان). 1391 [cited 2022January19];3(2 (مسلسل 10)):55-80. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188818IEEE : کپی

حاتمی، ع.، جهانگیری، ج.، فتاحی، س.، 1391. بررسی عوامل مرتبط با گرایش دختران تحصیل کرده به مهاجرت به خارج از کشور: "مطالعه موردی دانشجویان دختر مراجعه کننده به مراکز اعزام به خارج دانشجو شهر شیراز". زن و جامعه (جامعه شناسی زنان), [online] 3(2 (مسلسل 10)), pp.55-80. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=188818. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 369 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی